SDKÚ – A kormányfő emberei

Az SDK négy évvel ezelőtti igencsak erős választási listáját részleteiben sem tudta reprodukálni Mikuláš Dzurinda miniszterelnök Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniója (SDKÚ). Igaz, most csak egy pártról van szó, míg 1998-ban egy ötpártos szövetség legrátermettebbjeiből állították össze a névsort.

Az SDK négy évvel ezelőtti igencsak erős választási listáját részleteiben sem tudta reprodukálni Mikuláš Dzurinda miniszterelnök Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniója (SDKÚ). Igaz, most csak egy pártról van szó, míg 1998-ban egy ötpártos szövetség legrátermettebbjeiből állították össze a névsort.

Az SDKÚ listáján is talán az a legérdekesebb, ki hiányzik róla. Nos, az SDK-klubból azok közül, akik nem indulnak más párt listáján, tizenkét hiányzót lehet összeszámolni, köztük olyanokat, mint Vladimír Bajan, Pozsony-Ligetfalu polgármestere, Peter Kresánek, volt pozsonyi főpolgármester, Gabriel Palacka, volt távközlési miniszter, Ladislav Pittner, egykori belügyminiszter vagy Tibor Šagát, volt egészségügyi miniszter. De hiányzik a listáról három jelenlegi tárcavezető is: Milan Kňažko kulturális, Ľubomír Harach gazdasági és Roman Kováč egészségügyi miniszter (csak érdekességként, mindhárman a DÚ-ból igazoltak az SDKÚ-ba). Három hónapja még biztos lehetett a dolgában Jozef Macejko távközlési tárcavezető, aki a listán eredetileg a hetedik helyen szerepelt, de egy tender miatt ma se képviselőjelölt, se miniszter. A lista élén természetesen maga a 47 éves kormányfő, Mikuláš Dzurinda, aki ma már nem érdekelt egyetlen cégben sem, de korábban az 1999. április 19-től felszámolás alatt álló Con-Salt tulajdonosa volt olyan jól csengő nevekkel együtt, például František Šebej, Gabriel Palacka, Ivan Mikloš, Ján Langoš vagy Pavol Kinčeš. Második Eduard Kukan külügyminiszter, volt etiópiai és ENSZ-nagykövet. Harmadik Ivan Mikloš miniszterelnök-helyettes, a szlovákiai gazdasági reformok atyja, akinek népszerűsége éppen kopóban van; egy cég társtulajdonosa Pavol Hagyari és Ľudo Kaník volt DS-elnökökkel. Negyedik az utolsó miniszter, Ivan Šimko a belügyből. Ötödik helyen Zuzana Martináková alelnök, volt rádiós személyiség-újságíró áll, hatodik Zólyom alpolgármestere, Jozef Mikuš, hetedik Milan Gaľa fogorvos, volt képviselő, most a miniszterelnök tanácsadója egészségügyi kérdésekben.

Nyolcadik helyen találjuk az első jelenlegi képviselőt, Milan Hortot, mögötte Roman Vavrík, aki szintén a parlamenti padsorokat koptatja. Tizedik a magyarul is jól beszélő Ferdinand Devínsky, a Comenius Egyetem rektora, akinek életrajza egy egész újságoldalt megtöltene. Tizenegyedik Tomáš Galbavý képviselő, aki saját bevallása szerint szabadúszó műsorvezető. Tizenkettedik a Nyitrai Kerületi Hivatal elöljárója, Peter Miššík, aki a DS-ből igazolt az SDKÚ-ba. Tizenharmadik a trencséni Juraj Liška, tizennegyedik egy újabb képviselő, Pavol Prokopovič, aki korábban a vállalkozók pártjában politizált, tizenhatodik az SDK parlamenti frakciójának vezetője, Ján Rusnák, a zöldből lett SDKÚ-s, aki a múltban erősen kötődött a Nafta Gbelyhez. A két képviselő közé ékelődött be Peter Bódy menedzser, aki korábban csehszlovák válogatott volt gimnasztikában, majd a fogyatékos sportolókkal foglalkozott, jelenlegi munkahelye a Huszonkettes csapdája nevű irodalmi kávéház. Tizenhetedik Karol Mitrík, Igló polgármestere, a helyi hőszolgáltató statutáris képviselője. Tizenkilencedik a 25 éves szőke bombázó, Zuzana Plháková érsekújvári jogász, a párt ifjúsági szervezetének képviseletében, közvetlenül mögötte a harmadik nő, Pozsony negyedik járásának elöljárója, Ľubica Navrátilová.

Huszonegyedik az első magyar, Horváth Zoltán, a Galántai Járási Hivatal elöljáró-helyettese. Rajta kívül még három magyart számoltunk össze a listán (persze, ez nem jelenti azt, hogy nincsenek többen): a somorjai Molnár József a 63., a pozsonyi Mede András a 82., a nádszegi Sárkány Zoltán a 88., ő egyébként a legfiatalabb jelölt is, mindössze 21 éves. Huszonnegyedik Alexej Ivanko képviselő, akinek nevéhez hat vállalkozás kapcsolódik, mögötte Stanislav Janiš, a turócszentmártoni városi hivatal vezetője, aki két komoly cégben érdekelt: a 348 millió korona alaptő-kéjű, a martini sípályát üzemeltető cégben, és a 168 milliós Auto Martin nevezetűben. 26., 28. és 29. az utolsó három jelenlegi képviselő, sorrendben Stanislav Škoda, Eva Rusnáková és Peter Ošváth. A 27. helyen rejtőzött el Tibor Tóth, a kormányhivatal vezetője, a megyei önkormányzati választásokon leszerepelt megyefőnökjelölt. Érdekesség még, hogy 58. Eva Bombová, a Sme napilap kassai tudósítója, míg 59. Oto Nevický pozsonypüspöki polgármester.

A párt legidősebb jelöltje a 64 éves pozsonyi pedagógus, Eduard Filo, aki a hetvenegyedik.

A www.cibulka.com weboldalon nem kellett sokat keresgélni ahhoz, hogy megtaláljuk az első ŠtB-st, aki Skopec néven működött együtt a kommunista titkosszolgálattal. Tovább viszont hiába kerestem, a vezető helyen levők közt ő az egyetlen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?