Bár hivatalos közvélemény-kutatási eredményeket még nem hoztak nyilvánosságra, minden valószínűség szerint szoros küzdelem árán dől el, hogy a június elsejei önkormányzati választásokon ki nyeri el a kincses város polgármesteri, illetve a Kolozs Megyei Tanács elnöki székét.
Partner és ellenfél a választáson
A kolozsvári önkormányzat élére tizenhárman pályáznak. Ha az egyes pártok által belső használatra készített felméréseknek hinni lehet, Emil Boc jelenlegi polgármesternek minden esélye megvan arra, hogy újabb mandátumot szerezzen. Legfőbb ellenfele minden bizonnyal Remus Lapusan önkormányzati képviselő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) kolozsvári fiókszervezetének elnöke lesz. Nemrég az ő javaslatára vonta vissza a városi tanács a Kossuth utca elnevezésére vonatkozó határozatát. Számottevő eséllyel pályázik a polgármesteri tisztségre Manuel Chira szívsebész, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje is. A Nagy-Románia Párt (PRM) idén is Gheorghe Funar egykori hírhedt polgármestert jelöli a tisztségre, a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert politikus azonban szakértők szerint csupán a voksok néhány százalékát gyűjtheti be. Az RMDSZ László Attila családi orvost indítja a tisztségért, neki a román jelöltek mellett egy független polgármesterjelölttel, Kovács Tiborral is fel kell vennie a versenyt. Sokkal szorosabb küzdelem várható a megyei tanácselnök-választáson, amelyre tizenketten neveztek be. Marius Nicoara jelenlegi elnök (PNL) újabb mandátumra pályázik, legfontosabb kihívója Alin Tise volt prefektus lesz, aki a PD-L színeiben szerezné meg a tisztséget. A Kolozs megyeiek szavazatainak jelentős százalékát gyűjtheti be Máté András Levente RMDSZ-képviselő és Vasile Soporan egykori prefektus (PSD) is.
Miután Kolozs megyében objektív okok miatt nem jött létre az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) koalíciós listája, a két politikai alakulat jelöltjeinek egymással is meg kell méretkezniük. Az MPP nem indít saját polgármesterjelöltet, és az RMDSZ emberét támogatja Bálványosváralján, Tordaszentmihályon, Várfalván, Kalotaszentkirályon és Szamosújváron, a megállapodás szerint pedig a két alakulat Tordaszentlászlón, Szászfenesen, Magyarszováton, Egeresen és Széken is támogatja a másik tömörülés második fordulóba bejutó jelöltjét. Az MPP kolozsvári elnöke, Gergely Balázs szerint utóbbi öt községben az MPP azért indít polgármesterjelöltet, mert amúgy is indultak volna független magyar jelöltek az RMDSZ ellenében. „Az MPP-nek nem az RMDSZ, és nem a román pártok az ellenfelei, hanem a közömbösség. Az eltelt 18 évben az RMDSZ mellől lemorzsolódó magyar szavazókat mozgósítsuk, ha úgy tetszik, az RMDSZ partnereként” – fejtette ki Gergely Balázs.
A polgári alakulat viszont feltételhez kötötte Máté András megyei tanácselnökjelöltnek és László Attilának kolozsvári polgármesterjelöltnek a támogatását. Gergely Balázs szerint ez attól függ, „hogy az RMDSZ miként viszonyul az MPP-hez” a választási kampányban. „Az RMDSZ számára sem az MPP az ellenfél, hanem a román pártok, a szövetség tehát nem fog MPP-ellenes kampányt folytatni” – fogalmazott László Attila.
A szövetség a négy évvel ezelőtti eredményeket szeretné megismételni, 2004-ben két, megyeitanács-alelnöki, 9 polgármesteri és 19 alpolgármesteri, továbbá 6 megyei és 157 helyi tanácsosi mandátumot szerzett. Emellett a megyeitanács-elnöki tisztséget is magának akarja. A városok közül a legutóbbi helyhatósági választásokon Kolozsváron, Bánffyhunyadon és Szamosújváron szereztek alpolgármesteri mandátumot. Idén Kolozsvár mellett Désen, Bánffyhunyadon, Tordán és Szamosújváron is versenybe szállnak a polgármesteri tisztségért. Az RMDSZ a megye 49, míg az MPP 8 helységben indított jelölteket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.