Alighanem európai alkalmatlanságát bizonyítja Románia azzal, ahogyan – éppen a kontinens tetszését megnyerni kívánván – a határátlépés ügyét szabályozta – fogalmaz vezércikkében a Krónika.
Némi valuta hamar elhomályosítja a látásukat
A szerző szerint már a Nastase-kormány is példátlan megoldáshoz folyamodott, amikor azt vállalta: Románia maga fogja visszafordítani a határról azokat az állampolgárait, akik nem felelnek meg a célországok beutazási követelményeinek. A baj ott kezdődik, hogy nehéz olyan határátlépési kritériumokat szabni, amelyekkel kiszűrhetők az országra külföldön rossz fényt vető személyek – véli a kommentátor, aki szerint ha ráadásul ezeket a kritériumokat a román hatóságok ellenőrzik, akkor az egész jellegzetesen balkánivá válik.
Az utazási szabadságban eltelt évek ugyanis azt bizonyították – folytatja gondolatmenetét Gazda –, hogy ezt a törvényt is, csakúgy, mint a többit, ímmel-ámmal alkalmazzák. ĺgy pedig nem válhatott mindenki által ismert és elfogadott normává például az, hogy a schengeni országokban csak három hónapig lehet vízummentesen tartózkodni. A határrendészek éveken át meg sem nézték a pecsétek dátumát, és ha netán észrevették volna a szabálysértést, némi odacsúsztatott uniós valuta hamar elhomályosította a látásukat.
Nem lehet felróni a Tariceanu-kormánynak, hogy megpróbálta törvényes mederbe terelni a parttalanná vált utazási rendetlenséget, csak abban hibázott, hogy ezt elhamarkodott, kapkodó, át nem gondolt intézkedésekkel tette. Fellépése nyomán nemhogy tisztázódott volna, hanem még zavarosabbá, még átláthatatlanabbá vált a határátlépés – véli Gazda Árpád, hozzáfűzve: ma a legjobb szándék ellenére sem tudhatja a külföldre vagy haza készülő román állampolgár, mi vár rá a határon.
A tájékoztatást, a rendszer kiszámíthatóvá, átláthatóvá tételének a költségeit ezúttal is elspórolták – áll a cikkben, melynek szerzője szerint az útlevél-bevonási rendelet visszavonása alighanem még nagyobb zűrzavart eredményez a határon, még terebélyesebb korrupciót az útlevélosztályokon. Mert a törvény nem sorolja fel tételesen, melyek azok az iratok, amelyek mentesítik az állampolgárt a törvény hatálya alól. „ĺgy tehát továbbra is a rendőrtisztek megnyert vagy megvásárolt jóindulatán múlik, hogy egy-egy szabálysértő útlevele érvényben marad-e” – állapítja meg a Krónika vezető szerkesztője.
Csaknem ötezer bevont úti okmány
Bukarest. Az erdélyi Krónika emlékeztet: augusztus elseje óta 4465 személy útlevelét tartották vissza a román hatóságok, ami az ebben az időszakban hazatérő román állampolgárok 1,7 százalékát teszi ki. A visszatartott útleveleknek csak elenyésző hányada jutott el eddig az iratok kibocsátóihoz. Amint azt Nelu Pop, a határrendészet országos parancsnoka elmondta, legfeljebb három napot kell várniuk okmányuk visszaszolgáltatására azoknak a személyeknek, akiknek sikerült tisztázniuk a határidő túllépését. Aki azonban nem tudja „tisztára mosni” magát, arra számíthat, hogy egytől öt évig nem rendelkezhet majd úti okmánnyal. A kolozsvári Szabadság tudni véli: a hétvégi újabb – enyhítő – rendelet után a belügyminisztérium illetékesei fokozottabban ellenőrzik a határátkelőket, hogy elejét vegyék az esetleges korrupciós eseteknek. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.