Moszul előtt az iraki elitkommandó

Az iraki különleges egységek vezetik az Iszlám Állam fel-legvára, Moszul ostromát.A hivatalosan Terrorelhárító Szolgálatként ismert, amerikaiak által kiképzett egységek kulcsszerepet játszanak az iszlamisták kezére jutott városok visszavételében.

Az iraki különleges egységek vezetik az Iszlám Állam fel-legvára, Moszul ostromát.

A hivatalosan Terrorelhárító Szolgálatként ismert, amerikaiak által kiképzett egységek kulcsszerepet játszanak az iszlamisták kezére jutott városok visszavételében. A Terrorelhárító Szolgálatot az amerikaiak 2003-as iraki inváziója után hozták létre elit kommandós egységként. Feladata az iraki felkelők vezetőinek levadászása és a bonyolult rajtaütések végrehajtása volt. A kommandót az Egyesült Államok különleges alakulatai képezték ki, fegyverezték fel és látták el felszereléssel.

A különleges egységek jóval megbízhatóbbak az amerikai katonák számára, mint az átlag helyi biztonsági erők, melyeket átitatott a korrupció, és különböző pártokhoz, milíciákhoz húznak. Számos iraki szemében viszont a Terrorelhárító Szolgálat nem volt egyéb, mint a megszálló erők rohamosztaga, így a piszkos hadosztályként emlegették.

A terrorelhárításra szakosodott különleges egységek az évek során gyarapodtak és túlnőtték kommandós múltjukat azzal, hogy hagyományos csatákban vettek részt. Mára létszámuk mintegy 12 ezer fő, közülük nagyjából 2600-an vesznek részt a moszuli hadműveletben. A különleges egységek sose tartoztak a bagdadi védelmi minisztérium alá, közvetlenül a miniszterelnök irányítja őket.

Mikor az Iszlám Állam 2014 nyarán végigsöpört Irak északi és középső részén, az ország biztonsági erői megtörtek. A tisztek elmenekültek, a közkatonák pedig megalázva visszavonulót fújtak. Sokan letépték magukról az egyenruhát, eldobálták fegyvereiket, hátrahagyták járműveiket. A különleges egységek viszont kitartottak, s ezután váltak az iraki nemzeti büszkeség egyik forrásává.

Az alakulatot kezdettől fogva felekezeteken felül álló erőként képzelték el, a szunnita, síita és kurd tagokat pedig szigorú vizsgálatnak vetették alá, hogy biztosíthassák, nincsenek kapcsolataik politikai erőkkel, vagy milíciákkal. A síita többségű, felekezetileg megosztott országban az alakulatot egy kurd, Fadhíl al-Barvari vezérőrnagy vezeti.

A különleges egységek első támadásukat a moszuli hadműveletben múlt csütörtökön indították, a várostól keletre található Bartella nevű településre nyomultak be támadó helikopterek fedezete alatt, de az Iszlám Állam makacs ellenállásába ütköztek. A dzsihádisták a nap folyamán kilenc robbanószerrel megrakott teherautóval próbálták útjukat állni.

Moszul ostroma hetekig, akár hónapokig eltarthat. A város felszabadítására érkezett katonáknak a Washington vezette nemzetközi koalíció nyújt légi támogatást. Az iraki kormányerők mellett kurd, szunnita és síita milíciák vesznek részt az offenzívában, összesen 25 ezer harcos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?