Moszkva minden hidat feléget

<p>Oroszország egyre több hidat éget fel maga mögött nyugati irányban. Az ukrajnai harcok miatti szankciók, a sorra felmondott egyezmények, a beszakadó rubel mind gyengíti a Kreml pozícióit. Mégis egyre radikálisabb lépésekre szánják el magukat a vezető orosz döntéshozók ahelyett, hogy újraindítanák a kooperációt.</p>

A rotterdami kikötőben egy 2011 óta tervezett orosz projektet múlt héten kénytelenek voltak felmondani: a Moszkvával szemben életbe léptetett uniós szankciók annyira megnehezítették a forráshoz jutást a nemzetközi pénzpiacon, hogy nem tudtak elegendő tőkét összegyűjteni.

Az egyértelmű gazdasági nehézségek ellenére az oroszok nemcsak hadgyakorlatokkal és a titkosszolgálatokkal bőszítik a nyugati közvéleményt, hanem nemzetközi egyezmények felrúgásával is. A második világháború után egy sor európai intézmény jött létre, például a strasbourgi bíróságot is magába foglaló Európa Tanács. Ennek 47 tagállama van – egyebek mellett Oroszország is –, tehát közel kétszer annyi tagot számlál, mint az unió. A héten újra több orosz politikus vetette fel, hogy az Európa Tanácsot akár bíróságostul otthagynák. Hivatalos indoklás szerint nem fér össze az orosz alkotmánnyal a nemzetközi szerződés. Igaz, ez évtizedekig nem volt gond. A valódi ok, hogy ez a fórum kötelezte nemrég majdnem kétmilliárd eurós kártérítés megfizetésére az orosz államot a Jukosz-ügyben.

Júniusban két orosz parlamenti képviselő indítványozta, hogy vizsgálja felül az orosz főügyészség, vajon a balti államok függetlenségét elismerő egykori szovjet nyilatkozat érvényes és jogszerű volt-e. Mondani sem kell, hogy ez a jelenlegi feszült helyzetben nagy adag olaj a tűzre. Korábban a Szovjetunió felbomlását rögzítő dokumentumot – amelyet Borisz Jelcin írt alá – kérdőjelezték meg bíróság előtt. Nemrég a Krím hruscsovi elajándékozását is érvénytelenítették visszamenőlegesen.

Miért éri meg ezt a sok konfliktust táplálnia Oroszországnak? Gazdasága önállóan nem fenntartható, ezt pedig a Kremlben is tudják. Mégis, az ukrán válságban olyan helyzetbe hozta magát Putyin, amelyből nehezen tud arcvesztés nélkül visszalépni. Mivel most közvetlen környezetének tagjait tiltják ki – és az ő számláikat fenyegetik befagyasztással –, az elnökre gyakorolt nyomás idővel változhat. A kockázat ebben az esetben az, hogy Oroszország atomhatalom. Nem játszhat rulettet, mert azzal a fél világ veszélybe kerülhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?