Mesés borravalók

<p>Borravalót akkor adunk, ha elégedettek vagyunk egy szolgáltatással, vagy ha különösen figyelmesek voltak velünk valahol. E téren is vannak persze íratlan szabályok (egyes helyeken egyszerűen &bdquo;illik&rdquo; borravalót adni, máshol eszünkbe sem jutna), és kultúránként, országonként, sőt tájegységenként is mások a szokások.</p>

A jatt összege függ az ember anyagi helyzetétől, pozíciójától is. És nyilván attól is, hogy jó, vagy rossz napja van-e éppen. Törzsvendég-e az adott helyen, vagy csak véletlenül tért be, van-e nála apró, kerek összegű a számla, vagy épp akkora, hogy ciki legyen visszakérni a bankóból, szóval elég sok tényező befolyásolja ezt a gesztust.

A fodrászok, pincérek, szobalányok, taxisofőrök bizony jobban megjegyzik azt, aki mondjuk öt cent borravalót ad nekik, mint aki semmit. A mesésen busás jattokról pedig városi legendák keringnek, sőt gyakran az újságokba is bekerülnek a szerencsés megajándékozottak, illetve szemtanúk beszámolói. Legutóbb egy philadelphiai taxisofőr esete járta be a világsajtót, aki egy négydolláros fuvarért majdnem ezer dollárt kapott egy utastól. A nyugat-afrikai bevándorló sofőr elmondta az utasnak, hogy zűrzavaros műszakja volt, mire a férfi kiszálláskor közölte, hogy viszont nagyszerű éjszakája lesz, és beütötte a borravaló összegét. Amikor a sofőr figyelmeztette, hogy valószínűleg elvétette a nullákat, az illető csak annyit mondott: tudom, mit csinálok.

A másik nevezetes esetről egy budapesti szemtanúnak köszönhetően tudunk. Habony Árpád, a magyar kormányfő, illetve több fideszes csúcspolitikus titokzatos, „ingyen dolgozó” tanácsadója egy vendéglátó-ipari egységben vásárolt a minap egy üveg 70 ezer forintos vodkát. Öt darab húszezressel fizetett, majd flegma arccal azt mondta a felszolgálónak, hogy az aprót tartsa meg. A pincér persze nem tudta értelmezni az „apró” szót ebben a kontextusban, és próbálta volna visszaadni a 30 ezer forintot, mire a tanácsadó emelt hangon megismételte: „Mondom, az aprót tegye el!” A szemtanú szerint a pincér erre azt felelte „Elég nagy az arcod”, amire Habony már nem válaszolt, kisétált az ajtón az üveggel.

A fenti fejtegetést tehát megtoldhatjuk még egy gondolattal. Az esetben is ad borravalót az ember, ha fitogtatni szeretné kivételesen jó anyagi helyzetét. És mivel Habony Árpád a múlt hónapban meglóbálta 400 ezer forintos Gucci-táskáját a szociális megszorítások ellen tüntetők előtt, simán elhiszem róla ezt az Egyenlítő blogon megjelent borravalós történetet is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?