Mese egy városról

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy világháború. Az utolsó, amelyet másodiknak hívunk. Ebben a háborúban milliók ölték egymást halomra, pusztítva mindent maguk körül.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy világháború. Az utolsó, amelyet másodiknak hívunk. Ebben a háborúban milliók ölték egymást halomra, pusztítva mindent maguk körül. Voltak ebben a háborúban olyan városok, amelyeket valamilyen fura, hol betartott, hol be nem tartott közös megegyezés alapján nyitottnak neveztek. Mert ezekben a városokban nem volt hadiipar, nem állomásoztak hadosztályok. Csak hadikórházak voltak, konzervgyárak meg múzeumok, templomok meg az istenadta nép. Egy hatvan évvel ezelőtti reggelen a szokásos szirénaszóra a föld alá bújt egy európai város minden lakosa, hogy onnan aztán sokan soha többé ki se jöhessenek. Akkor még ezt nem tudták, szokásos átvonuló légi fenyegetésnek tűnt az egész. Mert ugyan mi a fenének kellene lebombázni egy olyan várost, ahol se hadiipar, se katonaság, csak több százezernyi civil, beteg, megnyomorodott, megfáradt ember? A bombák fent a gépekben nem így gondolták.

A kioldógombok parancsának megfelelően lezúdultak a városra. Előbb porrá törtek mindent, majd a második menetben lángtengerré változtatták a romokat. Hogy mennyien bujkáltak a pincékben, s kik voltak azok, nem volt ez kérdés a bombák számára. Akkor – egyes becslések szerint – többen haltak meg ebben a városban, mint a két későbbi atombomba-támadásban együttvéve. Szép kis ügy. Ebben a városban nincsenek hatvanévesnél idősebb fák. Nincsenek sokan a hatvanévesnél idősebb őslakosok sem. Az évszázados emlékeken ma már semmi nem látszik. A gondos emberi kéz, amely ugyanúgy képes bombák kioldógombját megnyomni, mint töredékekből új várost építeni, újraépítette Drezdát. A főnix legendája valósággá vált. Hogy miért is kellett értelmetlenül meghalni ennyi embernek? Hát kérdés ez ma még? Hogy miért kellett egy városnak elpusztulni? Hát kérdés-e ez ma még? Azon gondolkodtam mostanság, milyen egy halott város? Ahol nincsenek emberek, nincsenek házak, nincsenek fák, nincs madárdal és élet, csak üszkös romok, felpuffadt lótetemek meg édeskés bűze a bomló emberi tetemeknek. Azon gondolkodtam, akik kioldották a bombákat, mit álmodhatnak? Álmodik-e a hősnek tartott, aki maga sem tudja mit tett? Van-e feltámadása egy városnak? A falak újjáépültek, a fákat újraültették, a tető, a lakhatás után vágyakozók lassan visszaszivárogtak. Otthonok épültek a perzselt romokon. A mesében a jó mindig győzedelmeskedik. Hogy a történelemben ez a cselekedet melyik oldalra kerül, az kérdés marad talán mindörökké. Csak felejteni nem volna szabad!

Mesélni kell újra és újra a porából újjáéledő főnixről. Talán védett fajjá kellene tenni! Vagy a bombatojásokat magukban hordó acélmadarakat kellene kiirtani?!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?