Megelőző csapás

<p>Most került a mozikba a Kódjátszma (The Imitation Game) című film, Alan Turing II. világháborús brit kódfejtő történetét dolgozza fel, a valóságot csak kicsit felturbózva.</p>

A történet számomra érdekes része az, hogy Turing minden eredménye ellenére (a legfontosabb ezek közül még csak nem is az Enigma német katonai kód megfejtése, hanem a modern számítógépes ipar megalapozása volt) is csúfosan végezte: 1952-ben homoszexuális vonzalmai miatt egy bíróság kémiai kasztrálásra ítélte. 1954-ben, mindössze 41 évesen halt meg, ciánmérgezésben, a legvalószínűbb, hogy öngyilkos lett.

Bár az egybeesés véletlen, a film története tanulságos lehet a mai népszavazás szempontjából is. Ugyan ma már nincs szó a homoszexuálisok kasztrálásáról, az alapkonfliktus nem változott. A társadalom egyes csoportjai (az általában kitalált) hagyományok nevében erőszakosan fellépnek más embertársaik ellen pusztán azért, mert másnak születtek és máshogy szeretnek, mint ők. Mert erről van szó: a homoszexuálisok üldözése vagy jogaik visszaszorítása azért büntet embereket, mert mernek szeretni, csak éppen máshogy és másokat tudnak.

Mindeközben ez is egy olyan téma, mint a bevándorlás, amit megannyi kelet-európai országban vettek elő a franciaországi terrortámadások után. Azaz nem olyan ügyről van szó, amely nagyobb társadalmi érdeklődésre tartana számot, viszont egyesek meglátják benne a politikai pontszerzés, sőt a társadalmi mérnökösködés lehetőségét.

A hosszú távú nemzetközi és hazai trendek is afelé mutatnak, hogy egyre többen vagyunk egyre több módon egyenlőek. Én középosztálybeli, heteroszexuális, fehér bőrű férfiként sokaknál rendelkezem jobb és több lehetőséggel – de a különbség csökken. A szavazói jog már teljes körű és egyenlő, a bőrszín, életkor, nemzetiség alapján történő diszkrimináció lehetősége is egyre kisebb. Az akadályok a szexuális kisebbségek elől is fokozatosan elgördülnek. A brit homoszexualitásellenes törvény is több mint egy évszázadig riogatta az ország ártatlan lakosait – Oscar Wilde-tól az egyszerű életet élők tömegéig – míg végre 1967-ben sikerült tőle megszabadulni. Most Angliában már fel sem merül ilyesmi.

Szlovákiában ma nem kell tartani olyan boszorkányüldözéstől, ami Nagy-Britannia egyik legnagyobb háborús hősének még az életébe került. De a mostani népszavazás mégis szembe megy az egyenlő jogok kiharcolásának trendjével, oda tesz akadályokat, ahonnan világszerte fokozatosan elhárulnak, ott keres gondot, ahol nincs. Megelőző csapás, amelylyel a magukat hagyománytisztelőnek nevezők, egyébként a szexuális kirekesztést támogatók utolsó népesebb generációja próbál akadályt tenni a szexuális kisebbségek egyenlő jogai elé, mielőtt a most felnövő generációk végleg a történelem süllyesztőjébe küldik a homofóbiát, a rasszizmus, a szexizmus és a többi mellé, a „méltó” helyére. Remélem, hogy a szlovákiai társadalom megtalálja magában az erőt, hogy a történelem kerekének erőltetett visszafelé forgatása helyett a felebaráti szeretetet helyezze a központba. A részemről ezt azzal támogatom, hogy ma nem megyek szavazni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?