Kibocsátás

<p><span style="font-size: 12px;">Biztosan voltak, akiket meglepett a Volkswagen-botrány. Kiderült, hogy az autók károsanyag-kibocsátási szintje nem pont úgy néz ki, mint ahogy eddig hittük. Vagyis inkább hitték, akiket ez érdekelt&hellip;</span></p>

Biztosan voltak, akiket meglepett a Volkswagen-botrány. Kiderült, hogy az autók károsanyag-kibocsátási szintje nem pont úgy néz ki, mint ahogy eddig hittük. Vagyis inkább hitték, akiket ez érdekelt. Azért írok autókat, és nem Volkswageneket, mert nem sokkal később a BMW is bevallotta, hogy tud a jelenségről. És ha már a németek bevallják, akkor sejthető, hogy a kevésbé szívbajos autógyáraknál mi lehet a helyzet. Ráharaptunk tehát a hírre, annál is inkább, mert végre történik valami fontos és érdekes, aminek nincs köze a menekültekhez. Fontos? Dehogy fontos. Tudunk mondani legalább egy embert a környezetünkben, aki annak alapján vásárol autót, hogy az adott jármű mennyi környezetre káros anyagot bocsát ki? Nem tudunk. Meg tudjuk mondani, hogy az egyes autómárkák vagy típusok mennyire szennyezik vagy nem szennyezik a környezetet? Nem tudjuk. Érdekel minket? Nem érdekel. El tudjuk képzelni, hogy azért ne vegyünk meg egy jó állapotban levő Volkswagent kedvező áron, mert kiderült, hogy a cég szakemberei kicselezték a károsanyag-kibocsátást ellenőrző rendszert? Nem tudjuk elképzelni. Az eset viszont szépen rámutat egy jelenségre, amely átszövi az egész fogyasztói szférát: valahol valamikor valakik megállapítottak bizonyos értékeket, amelyek felett egy bizonyos anyag előfordulása már károsnak számít. Fontos a megfogalmazás: nem „káros”, hanem „károsnak számít”. Szóval nem azt tekintjük károsnak, ami káros, hanem ami annak számít az adott képlet szerint. Az adott képletet, az értékhatárokat és az ellenőrző műszereket pedig emberek alkották, és emberek dolgoznak velük. Időnként pedig kiderül valami, amin meglepődünk, mint most a Volkswagen esetében. Aztán az egészet agyunk „hogy mik vannak!” feliratú dobozába pakoljuk, és már meg is bocsátottunk mindenkinek, hiszen ők is csak emberek, és ha bennünket fizettek volna le, mi is ezt tettük volna a helyükben. Vagyis nem tudunk rájuk haragudni. Néhány éve a lóhúsbotrányban sorra buktak le a gyártók: ebben is találtak lóhúst, meg amabban is. Érdekel ma ez valakit? Nem. De legalább lemondott a Volkswagen vezetője. Egy közép-európai vállalatnál valószínűleg nem így jártak volna el, hanem kiadtak volna egy nyilatkozatot, hogy a mulasztást okozó alkalmazott magánvéleménye okozta a hibát, azzal pedig a vezetőség nem azonosul. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?