Nyugat-Ukrajna a viszonylagos ipari-gazdasági elmaradottsága ellenére élhetőség szempontjából jóval kedvezőbb helyzetben van, mint az ország gazdaságilag fejlett keleti része.
Kárpátalja a legélhetőbb régiók egyike Ukrajnában
Az újság által közreadott ukrajnai ENSZ-körkép szerint az iparosodott Donyeck és Luhanszk megyékben a legalacsonyabb az emberi fejlettségi index mutatója. Annak ellenére, hogy ez a vidék országosan a legmagasabb bérszínvonallal dicsekedhet, mégis itt a legnagyobb a halandóság. A szokatlan jelenséget a szakértők a térség túliparosodottságával és a környezet ebből adódó erős szennyezettségével magyarázzák. Súlyosbítják a helyzetet a balesetveszélyes mun?kakörülmények, az elterjedt alkoholizmus és a magas bűnö?zési ráta, ami összhatásként azt eredményezi, hogy az átlagélettartam ebben a régióban nem haladja meg a 60 évet. A délkeleti országrész minden negyedik lakosa magas vérnyomásban vagy szív-érrendszeri bántalmakban szenved.
Annak ellenére, hogy az ENSZ-vizsgálatok 2000 óta rendre ebben a régióban mutatják ki a legalacsonyabb életminőséget, a szakértők szerint a hatóságok nem igyekeznek orvosolni a prob?lémákat. A jelentés elkészítésében szerepet vállaló Ella Libanova, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Demográfiai és Szociális Kutatóintézetének vezetője azonban úgy véli, a délkeleti országrész helyzetének javítására irányuló szándék túlmutat a helyi államhatalmi szervek lehetőségein, mivel az ottani állapotokat országos politika határozza meg. Szerinte a térség azért szenved többet, mert környezetének az átlagosnál rosz?szabb az állapota.
Ugyanakkor, mintegy kontrasztként, a világszervezet szakértői Ukrajna legélhetőbb régiói között Kárpátalját, Hmelnickij és Poltava megyéket említik első helyen. Egyúttal leszámolnak azzal a tévhittel, amely szerint Nyugat-Ukrajnában az országos átlagnál jóval alacsonyabb lenne az életszínvonal. Az ottani megyékben a bérek kétszeresen haladják meg a létminimum összegét, ám – mint állítják – a lakosság bevételei lényegesen nagyobbak annak köszönhetően, hogy a térségből sokan külföldön vállalnak munkát, s a keresetük egy részét hazaküldik a hozzátartozóknak.
Az életminőségre kiható pozitív tényezőkként említik a jelentés készítői azt is, hogy Nyugat-Ukrajnában az országos szintnél jóval alacsonyabb egyes betegségek, pl. a tébécével és HIV-vírussal való fertőződés kockázata, s nem utolsósorban itt a legkisebb a halandóság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.