KÁRPÁT-MEDENCEI KITEKINTŐ

A megoldás nem a parlament
A rendszerváltás óta eltelt 17 év egyik legnagyobb nemzetpolitikai hazugsága az a mára általánossá vált vélekedés, hogy a határon túli magyarok helyzetének kulcsa politikai pártjaik kezében van.

A megoldás nem a parlament

A rendszerváltás óta eltelt 17 év egyik legnagyobb nemzetpolitikai hazugsága az a mára általánossá vált vélekedés, hogy a határon túli magyarok helyzetének kulcsa politikai pártjaik kezében van. Felvidéki, erdélyi és vajdasági tapasztalatokra ugyanis sajnos egyaránt támaszkodhatunk, amikor azt mondjuk: a határon túli magyar pártok az elmúlt, lassan két évtized alatt sem ellenzékből, sem kormányról gyakorlatilag semmit nem tudtak elérni. Ami persze érthető is. Hiszen, melyik az a magyarok számára fontos nemzeti kérdés, amihez egy átlag szlovák vagy román képviselő a támogatását adná?

Az utóbbi hetekben, amióta kiderült, Tőkés László is bejutott az Európai Parlamentbe, egyre többen vannak, akik azt állítják: Erdélyben elérkezett az idő az RMDSZ és az ellenzék közötti kiegyezésre, s felvidéki mintára – vitathatóbbat aligha találhatnának egész Európában – létre kell jönnie valamiféle koalíciós egységpártnak. A nagy kiegyezés állítólag attól mentené meg az erdélyi magyarokat, hogy ne legyen képviseletük a bukaresti parlamentben. Azt az alapvető kérdést azonban mostanáig még senki sem tette fel, vajon mi haszna az erdélyi magyarságnak abból, ha képviselői a román parlamentben politizálnak?

Az RMDSZ, illetve a Tőkés László és Szász Jenő vezette politikai vonal egyesülésével van még egy baj: ha Markóék koalíciót kötnének ellenzékükkel, megengednék-e, hogy a párt legfelsőbb testületében – ahol a döntéseket hozzák –, többségbe kerüljenek az ellenzékiek? Márpedig ha erre nem kerülne sor, elképzelhetetlen, hogy a párt a kisebbségben levő ellenzékiek szája íze szerint politizáljon. Ha valamilyen apropóból felmerülne a román kormányból való kilépés lehetősége, az egyesült magyar párt legfelsőbb vezetése – ahol a mai RMDSZ-esek lennének többségben – ezt könnyedén megakadályozhatná. Az RMDSZ és az erdélyi magyar ellenzék kiegyezése körüli vita hamis és félrevezető vita. És valószínűsíthető, hogy – a közvélemény figyelmének lekötése által – nem magyar célokat szolgál.

Az erdélyi magyarságért tenni akaróknak ideje lenne lassan érdemi kérdésekkel foglalkozniuk. Például vajon hány kétségbe vonható kimenetelű bírósági tárgyalást folyt már le és folyik Romániában azért, mert a résztvevők nem használhatták anyanyelvüket az eljárás során? Vajon hány magyar beteget kezelnek félre évente Erdélyben azért, mert nem anyanyelvén mondhatja el tüneteit? Vajon hányszor aláznak meg magyar embereket azzal, hogy a rendőrökkel nem beszélhetnek anyanyelvükön? A kérdéseket hosszasan sorolhatnánk.

És ne feledkezzünk meg néhány erkölcsi dilemmáról sem. Érdemes lenne összehasonlítani, mennyi jövedelemhez jutott az elmúlt egy évben a táblabotrány miatt a Babes-Bolyai egyetemről elbocsátott Kovács Lehel – akinek azóta sincs állandó munkája –, valamint Magyari Tivadar, aki állítólag azért fogadta el a románoktól a felkínált rektorhelyettesi állást, hogy kiharcolja a magyar karokat.

Székelyföld számára a területi autonómia, Erdély más részei számára a hivatalos nyelv használata és a funkcionális autonómia (egynyelvű magyar kórházak, bíróságok stb.) jelenthet megoldást. Hogy mindezt egy 6–7%-os kisebbségi közösség nem a román parlamentben tudja elérni, az tény. (Erdély.ma)

Etnikai incidensek is lehetnek

Slaven Bačić, a Horvát Akadémiai Társaság elnöke ma azt nyilatkozta, hogy a koszovói válság kisebbségellenes hangulathoz vezethet Szerbiában. Mint mondta, az albán nemzeti kisebbség után, a szerb társadalom leginkább a horvátoktól idegengedik. Bačić szerint félő, hogy Koszovó elvesztése a szerb radikális nacionalista áramlatok erősödését eredményezi, és ennek valószínűsége máris félelmet és szorongást ébreszt a nemzeti kisebbségekben, de főleg a horvátokban. Ilyen légkörben etnikai incidensekkel is lehet számolni.

Bačić úgy véli, a feszültség mégis viszonylag rövid ideig fog tartani, noha az is biztos, hogy a politikai klíma utána sem lesz tökéletes.

A horvát pártok eredményessége elsősorban a Demokrata Párt (DS) jóindulatán múlik, jelentette ki a Horvát Akadémiai Társaság elnöke. (Vajdaságma.info)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?