Orbán Viktor csak segít?
Bárki utazik Erdélybe Magyarországról, bármit mond is ott egy választási kampány idején, utána hazamegy, és otthagyja az erdélyi magyar közösséget a gondjaival – fejtette ki az MTI-nek Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke.
KÁRPÁT-MEDENCEI KITEKINTŐ
Bárki utazik Erdélybe Magyarországról, bármit mond is ott egy választási kampány idején, utána hazamegy, és otthagyja az erdélyi magyar közösséget a gondjaival – fejtette ki az MTI-nek Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ügyvezető elnöke. A politikus Orbán Viktor székelyföldi látogatásával kapcsolatban felhívta a figyelmet azok felelősségére, akik a kampányban részt vesznek. Leszögezte: az erdélyi magyar emberek már rég felnőttek, és tudják, hogy az önkormányzatokban azok az emberek lesznek, akiket ők megválasztanak, akikben megbíznak. „Nem talál megoldást az erdélyi magyar emberek gondjaira sem Orbán Viktor, sem más politikus. Ezért kértük a magyarországi politikusokat, ezt a kampányt hagyják meg nekünk, hagyják, hogy ezt a versenyt mi vigyük végig” – mondta Kelemen Hunor. – Sajnáljuk, hogy kérésünket nem teljesítették a magyarországi pártok egyes vezetői.” Markó Béla, az RMDSZ elnöke Budapesten is felhívta a figyelmet: az erdélyi magyaroknak kell eldönteniük, merre mennek, ennek következményeit is ők viselik. Orbán Viktor Csíkszeredában erre így reagált: „Amíg hívnak, és nem hívatlanul érkezem bármely magyar közösséghez, addig nem vagyok hajlandó magamat olyan személynek tekinteni, aki beavatkozik, hanem olyan személynek, akitől várnak valamit, és aki készen is áll arra, hogy segítsen azokon, akik meghívták”.
Sok bók, sok ígéret
A nemzeti kisebbségek helyzete, az EU-s értékrendszer érvényesítése a kétoldalú kapcsolatokban, a közös kormányülés előkészítése, a kulturális értékek megóvása és az energiaellátás szerepelt Gilyán György magyar és Răduţa Matache román külügyi államtitkár bukaresti megbeszélésein. A NATO-n és az EU-n belüli együttműködés és a kétoldalú kapcsolatok is fő témái voltak a találkozónak. Áttekintették a romániai magyar és a magyarországi román nemzeti kisebbség helyzetét, igényeit. Gilyán György biztosította partnerét, hogy Magyarország mindent megtesz az ott élő románság kulturális értékeinek védelméért. Matache arról tájékoztatta vendégét, hogy Romániában még nem állt le az egyházi és közösségi javak tulajdonának visszaszolgáltatási folyamata, Bukarest nyitott az erdélyi magyar egyetemek akkreditációjával szemben. A román államtitkár úgy fogalmazott: a két ország kapcsolatai gazdagok és sokoldalúak. Gilyán megállapította: az elmúlt néhány évben a magyar–román kapcsolatok felfelé íveltek, a két ország sokat tett a politikai párbeszéd, az üzleti-gazdasági és kulturális kapcsolatok elmélyítéséért. Ezt a dinamikusan fejlődő kapcsolatrendszert azzal lehet gazdagabbá tenni – mondta –, hogy az európai uniós forrásokat fokozottabban, hatékonyabban használják ki, és a kétoldalú kapcsolatokban is érvényesítik az Európai Unióban elfogadott értékrendszert.
Kétszer gyengébb a vártnál
A Vajdasági Képviselőházban az előző megbízatási időszakban 12 magyar képviselő tevékenykedett. A Magyar Koalíció ezúttal 15–18 helyre számított. Derűlátásra adott okot az, hogy az első fordulóban az MK jelöltjei sok helyen több szavazatot kaptak, mint ellenfeleik. Tíz helyen a Demokrata Párt (DS) által vezetett Európai Vajdaságért koalíció, egy helyen pedig a Szerb Radikális Párt jelöltjével álltak szemben. A kedvező kilátások ellenére az MK jelöltjei mindössze négy helyen diadalmaskodtak. Zentán, Adán, Kishegyesen és Csókán is alulmaradtak. Az MK-nak a listáról bejutott tagjaival együtt, a következő megbízatási időszakban összesen kilenc tartományi képviselője lesz. Pásztor István, a VMSZ elnöke szerint a bejutott képviselőknek – miután a vártnál csaknem kétszer kevesebben lesznek – kétszer többet kell dolgozniuk. A viszonylag gyengébb eredmény okait nagyrészt a DS félelemkeltésen alapuló propagandájában látja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.