Kalapozni tudni kell

Bizonyára nem fakaszt mosolyt az arcokon az a prognózis, amely szerint európai uniós taggá válásunkat követően jelentősen drágul majd az élelmiszer és átmenetileg kissé mérséklődhetnek a reálbérek. Ez is jelzi, a Nyugat-Európához tartozás nemcsak előnyökkel, hanem némi alkalmazkodással is jár.

Bizonyára nem fakaszt mosolyt az arcokon az a prognózis, amely szerint európai uniós taggá válásunkat követően jelentősen drágul majd az élelmiszer és átmenetileg kissé mérséklődhetnek a reálbérek. Ez is jelzi, a Nyugat-Európához tartozás nemcsak előnyökkel, hanem némi alkalmazkodással is jár. Természetesen nem vitás, hogy összességében a kedvező tényezők kerekednek felül, elég csupán a korábban kontinensünk perifériáján tengődő, ám a szervezetben látványosan felemelkedő ĺrország, Portugália vagy Spanyolország példájára gondolni. Nagyon fontos, hogy a lakosság döntően támogassa az uniós tagságot, ám a polgárok igenlő szavazatáért meg kell küzdeni. Mégpedig úgy, hogy Szlovákia a csatlakozási tárgyalások során akár egyedül, akár a visegrádi négyekkel karöltve a lehető legmegfelelőbb pozíciókat harcolja ki, a legtöbb anyagi lehetőséget vegye igénybe.

Brüsszel az érdekérvényesítés talán legjobb iskolája, ahol még a legnagyobbaknak is szinte nap mint nap meg kell védeniük saját igazukat. Jó példa erre Franciaország, amelynek – minden tiltakozása ellenére – éppen tegnap kellett szembesülnie az agrártámogatások lefaragásának tényével. Szlovákia viszont jelenleg ott tart, hogy nem képes a számunkra elkülönített uniós programok forrásait sem kimeríteni. A PHARE előcsatlakozási alap 1998 és 2001 közötti, Szlovákiát érintő 275,4 millió eurónyi összegének eddig alig a felét merítettük ki, miközben jövőre már összességében 11 milliárd korona eurós pénzinjekcióról dönthetnénk, ha volnának megfelelő fejlesztési tervek. Látványosan tiltakozunk, hogy az unió a vártnál kisebb agrártámogatást különít el számunkra, miközben a legkülönbözőbb szakosodott alapok forrásai kiaknázatlanul maradnak.

A végén – tragikomikus esetben – Peter Mihók, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint oda fajulhat a dolog, hogy többet fogunk befizetni a közös brüsszeli kasszába, mint amennyit onnan pályázatok útján elnyerünk. Az Európai Unió tehát nem megdézsmálandó húsosfazék, hanem olyan kassza, amiből csak a felkészültek meríthetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?