Fidel Castro kubai államfő szerint két hete vasárnap a világ legdemokratikusabb választását tartották az országban. A voksolást a demokráciákban (Svájc kivételével) elképzelhetetlen 92%-os részvételi arány jellemezte.
Jobb egy távoli barát...
Úgy tartják, kétféle kubai van: az egyik csoportot az idősebb generáció alkotja, akik még mindig istenként tisztelik az öreg forradalmárt, és a fiatalabb generációk, amelyek változást akarnak – sokkal jobban szeretnének élni. Sokan és sokszor mondogatták már, hogy Castro napjai meg vannak számlálva, de a maratoni szónoklatok bajnoka mindig meg tudta találni az aktuális válságból kivezető utat. Nemrég például megszüntette az 1994-ben bevezetett konvertibilis pezó dollárhoz való kapcsolását, helyettesítve ezt egy valutakosárral, ami azonnal a nemzeti fizetőeszköz nyolc százalékos felértékelését eredményezte. Másfél éves feszült viszony után januárban rendezte diplomáciai kapcsolatait az EU-tagországokkal, melyhez elég volt „egy olyan csekély gesztus”, mint 14 ellenzéki szabadlábra helyezése tavaly novemberben. Nagyon kell Kubának az európai segítség, nem csak azért mert Castro mindig is a „jobb egy távoli barát, mint egy közeli” politikáját folytatta, hanem azért is, mert a farizeus amerikai embargó egy jelentős gazdasági és kulturális potenciállal rendelkező országot tart folyamatosan nyomorban. Mellesleg, még ilyen körülmények között is, az utóbbi években 5% körüli éves gazdasági növekedést volt képes produkálni.
Miért farizeus? Mert különböző mércét alkalmaz. Míg a „kínai óriással” szemben a békülékenység és a szemhunyás politikáját folytatja, addig Kubának folyamatosan szorongatja a torkát, épp csak annyi lélegzethez hagyja jutni, hogy meg ne fulladjon. Sajnos a Bush-kormányzat nem volt képes túllépni prűd görcsösségén, nem volt hajlandó a furkósbot-politika megváltoztatására Kuba vonatkozásában. Inkább kivár és készítgeti a Castro utáni rendezési terveit. A múlt év folyamán a Roger Noriega – az amerikai külügy latin-amerikai ügyekkel foglalkozó államtitkár-helyettese – által vezetett bizottság több mit ötszáz oldalas jelentést készített, amely pontról pontra leírja az USA számára a Castro-korszak utáni időszak teendőit, amit bárhogy is olvasgatunk, távlatokban eléggé szomorú sorsot szán a szigetországnak. Reménytelenül rabszolgájává válik majd az amerikai fogyasztói társadalomnak. Noha igaz, hogy a kubai emigráció is ugrásra készen várja a maga nagy lehetőségét, egyes becslések szerint több mint húszmilliárd dollár vár számláikon arra, hogy belőlük „újjáépítsék” a szabadság szigetét. Ám nem valószínű, hogy az emigránsok újjáépítési elképzelései nagyban különböznének a Noriega-bizottságétól – szállodák, kaszinók, Cuba Libre, Daiquiri – minden, ami szem szájnak ingere. Castro No! Viva consumismo!
A szerző doktorandus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.