Csehország nem képviselteti magát azon a február eleji varsói tanácskozáson, amelyen a közép-európai kulturális miniszterek a tervek szerint közös nyilatkozatot írnak alá a XX. századi európai kényszerű kitelepítések feltérképezéséről.
Hidegen hagyja a hálózat
„Az, hogy Csehország nem lesz az Emlékezet és Szolidaritás európai hálózat alapító tagja, természetesen még nem jelenti azt, hogy egyes cseh szubjektumok nem kapcsolódhatnának be, s nem vehetnének részt az európai kulturális és kutatói tervek megvalósításában” – hangsúlyozta a szóvivő.
Az Emlékezet és Szolidaritás nevű európai kutatóhálózat létrehozását varsói központtal Christina Weiss német kulturális miniszter javasolta 2004-ben. Ez a terv tulajdonképpen a kelet-európai országokból a 2. világháború után kitelepített szudétanémetek szervezetei által kezdeményezett, Berlinben létrehozandó intézmény, a Kiűzetések Elleni Központ „ellenprojektje”. A szudétanémet szervezetek elképzelései ugyanis éles tiltakozásokat, bírálatokat és vitát váltottak ki nemcsak Németországban, hanem az érintett kelet-európai államokban is, különösen Lengyelországban és Csehországban.
Ugyanakkor Weiss asszony kezdeményezése sem aratott osztatlan sikert. A Der Spiegel című német politikai hírmagazin szerint állítólag a berlini külügyminisztérium sem támogatja, sőt német szempontból igen vitathatónak tartja. A berlini külügyi tárca elsősorban attól tart, hogy ha létrejön az új intézmény, akkor az alapító dokumentum értelmében, valamint a hálózat tevékenysége következtében esetleg bizonyos körök és országok új kárpótlási követelésekkel léphetnének fel Németországgal szemben. Egy másik mértékadó német sajtóforrás, a DPA hírügynökség viszont azt állította, hogy a két minisztérium között nincs a kérdésben semmiféle vita, feszültség. A DPA rámutatott, hogy a tervezett varsói nyilatkozat csupán politikai dokumentum, nem pedig kötelező jellegű államközi szerződés lenne.
A hozzáférhető információk szerint a lengyelek a németeket, a cseheket, a magyarokat, a szlovákokat és az osztrákokat hívták meg Varsóba a miniszteri szinten tervezett tanácskozásra.
Fontos a magyar kisebbség számára is
A kezdeményezés a szlovákiai magyar kisebbség szempontjából is rendkívül fontos. Megvalósulása esetén ugyanis lehetőség nyílna arra, hogy a II. világháború után a felvidéki magyarságot sújtó intézkedéseket és következményeit objektív módon a nemzetközi színtéren is ismertessük, s kutatás tárgyává tegyük. Nyilvánvaló, hogy ez nagyon lényeges dolog, ezért szükséges lenne, hogy a kezdeményezés magyar és szlovákiai magyar részről támogatást nyerjen, s aktívan részt vegyünk benne. (kj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.