6 kulcskérdés mentén hasonlítjuk össze tömören az amerikai elnökválasztás két esélyesének tervezett lépéseit.
Mit ígér Donald Trump és mit Kamala Harris? Az amerikai álom két arca
Abortusz: ködösítés vs. egyéni szabadságjog
Trump abortuszpolitikája nem teljesen egyértelmű. Egyszerre próbál mérsékelt és konzervatív lenni. Kijelentései alapján az abortuszra vonatkozó törvényeket az államok hatáskörében hagyná, és nem támogatna egy országos tilalmat.
Harris egyértelműen támogatja a nők abortuszhoz való jogát. Hangsúlyozta, aláírná a reproduktív jogokat országosan helyreállító törvényt, ha a Kongresszus elfogadná azt. Harris álláspontja szerint az abortusz lehetősége az egyéni szabadság része.
Bevándorlás: deportálások vs. humánus reform
Trump a szigorú bevándorláspolitika híve. Befejezné a határfal építését, tömeges deportálásokat ígér, és korlátozná az illegális bevándorlók gyermekeinek állampolgársági jogait.
Harris inkluzívabb rendszert szeretne, amely hatékony és biztonságos is egyben. Felgyorsítaná a menedékkérelmek feldolgozását, és programokat indítana az Egyesült Államokban élő dokumentum nélküli bevándorlóknak, hogy legális státuszt szerezhessenek.
Éghajlatváltozás: gazdasági fejlődés vs. fenntarthatóság
Trump környezetvédelmi szabályozásokat vonna vissza az amerikai ipar érdekében, és elutasítja a megújuló energiaforrásokat előtérbe helyező politikát.
Harris elkötelezett a karbonsemlegesség mellett, és a megújuló energiaforrások fejlesztésére koncentrálna, csökkentve az olajfüggőséget.
Fegyvertartás: alapjog vs. háttérellenőrzések
Trump ragaszkodik a fegyvertartási joghoz, és ellenzi a fegyvervásárlások nyilvántartásának bevezetését, továbbá azt sem tartja elvetendőnek, hogy a tanárok felfegyverzésével növeljék az iskolák biztonságát.
Harris szigorítaná a fegyvertartási szabályokat, betiltaná az „assault weapon” típusú fegyvereket, és általános háttérellenőrzést vezetne be.
Gazdaság: adócsökkentés a nagyoknak vs. mentőöv a középosztálynak
Trump meghosszabbítaná a 2017-es adócsökkentéseket, amelyek különösen a legmagasabb jövedelműeknek kedveznek, valamint nagyobb vámokat vetne ki a külföldi árukra, ezzel ösztönözve a hazai gyártást.
Harris a középosztály támogatására helyezné a hangsúlyt: adókedvezményeket ígér a gyermeket vállalóknak és az első lakásvásárlóknak, valamint az élelmiszerárak emelkedését is szabályozná.
Külpolitika: elhatárolódás vs. együttműködés
Trump ígérete szerint 24 órán belül véget vetne az ukrajnai háborúnak egy megállapodással, de ennek részletei nem világosak. A NATO működését többször bírálta, mivel szerinte egyes tagállamok nem járulnak hozzá kellően a közös védelmi költségekhez.
Harris támogatja Ukrajnát, és hosszú távú segítségnyújtást ígér. Külpolitikai céljai között szerepel a kétállami megoldás Izraelben, és szeretné megteremteni a palesztin önrendelkezés lehetőségét. A NATO egyértelmű híve.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.