FINANCIAL TIMES

Túlzottak azok az aggodalmak, amelyek szerint az EU-pénzügyminisztereknek a francia és a német költségvetési hiány ügyében nemrég hozott döntése válsághoz vezetett volna – írta tegnap a Financial Timesban a párizsi pénzügyek irányítója.

Túlzottak azok az aggodalmak, amelyek szerint az EU-pénzügyminisztereknek a francia és a német költségvetési hiány ügyében nemrég hozott döntése válsághoz vezetett volna – írta tegnap a Financial Timesban a párizsi pénzügyek irányítója. Francis Mer a londoni üzleti napilap kontinentális kiadásában közölt írásában azzal érvel, hogy igazi válság akkor következik be, ha lényegi kérdések körül vannak nézeteltérések. Márpedig jelenleg az EU-ban nincsenek ilyenek a gazdaságpolitikát illetően, és a tagállamok a költségvetési fegyelemről és a gazdasági egyeztetésről sem akarnak lemondani – épp ellenkezőleg. A miniszter szerint Európában mindenki egyetért a gazdasági reformok szükségességével. Franciaország és Németország valószínűleg lemaradt ebben, de most ez a két állam is felzárkózik. Ugyanez érvényes a költségvetési kiigazításra. Az európaiaknak vissza kell térniük a kiegyensúlyozott költségvetéshez, s ennek érdekében mindazoknak, akik még nem tették ezt meg, évente legalább a GDP 0,5 százalékának megfelelő mértékben kell csökkenteniük strukturális hiányukat. Franciaország és Németország nem ellenzi ezt: mindketten kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2005-re a stabilitási és növekedési paktumban engedélyezett tűréshatár, a GDP 3 százaléka alá szorítják államháztartási hiányukat – írta Mer. Elismerte, hogy az eredeti célok szerint ennek már 2004-ben meg kellett volna történnie, de időközben ez „elérhetetlenné vált, és ezt mindenki tudta”. De ennek nem az volt az oka, hogy az érintettek felmondták a paktumot vagy megváltoztatták politikájukat, hanem az, hogy a gazdasági növekedés gyengébb volt a vártnál. Az Európai Bizottság is ezért adott haladékot 2005-ig Németországnak és Franciaországnak a deficitcsökkentési cél elérésére, s nézeteltérések csak ennek módját érintették. A szóban forgó összegek pedig valószínűleg kisebbek voltak, mint a deficitek kiszámításakor jelentkező hibahatár – jegyezte meg a miniszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?