Drága lesz az idei nyaralásunk

Külföldi nyaralást tervezve sokan teszik fel a kérdést, mikor érdemes beváltani koronánkat külföldi pénznemre. Sajnos, rossz hírünk van, már most is késő. Ezért csak azt tudjuk tanácsolni, hogy a napi ingadozások közepette találjuk meg a viszonylag megfelelő pillanatot, de a korona nagyobb mértékű erősödésére az elkövetkező időszakban ne számítsunk.

Április közepéig csodálatos erősödést produkált a korona – a környező országok pénznemei kedvező megítélésének, elsősorban a cseh korona látványos erősödésének köszönhetően. A két korona általában egy irányban szokott mozdulni, noha a szlovák korona sohasem követi a cseh pénznemet teljes mértékben. A hazai fizetőeszköz soha nem volt olyan erős Szlovákia megalakulása óta, mint április közepén, amikor 41,50 koronába került egy euró. Akkor azonban elindult egy majdnem két hónapig tartó gyengülési hullám. Májusban 2,6 százalékot vesztett értékéből a korona; ez a legfontosabb üzleti partnereink pénznemeihez képest számított átlaggyengülést jelenti. Hasonlóan június folyamán újabb 2,7 százalékot gyengült a hazai pénznem. Az egész folyamatot a nemzeti bank kamatemelésével összefüggő aggodalom, majd egy hivatalos kijelentés – mely szerint az erős korona nem felel meg a gazdaság helyzetének – váltotta ki. Következett a közpénzek deficitje körüli vita és a deficit nagyságának várható hatása a külső fizetési mérleg már amúgy is tetemes hiányára, ami bizonytalanná tette a piacot. Közrejátszott még néhány további hivatalos kijelentés is a jegybank részéről: üdvözölte a korona gyengülését, olajat öntve ezzel a tűzre. A szabadeséshez hasonlítható gyengülést megint csak a nemzeti bank állította meg, amikor június második és harmadik hetében több ízben beavatkozott az akkor már 44,80-as szintet megütő korona/euró árfolyam javítása érdekében, és több mint 100 millió eurót felhasználva nyugalomra intette a további gyengülésre hangolt piacot. Azóta a korona viszonylag stabil, és általában a 44,20-44,50 korona/euró sávban mozog, noha volt egy félénk kísérlet az erősödésre, amely azonban sikertelennek bizonyult. Köszönhetően újfent a cseh koronának, amely bámulatba ejtő szintekre erősödik, a hazai fizetőeszköz átlépte a 44 korona/euró szintet, és tovább erősödött. Azonban a rémes külkereskedelmi mérlegről szóló májusi adatok nyilvánosságra hozatala (társulva az egyre gyengülő dollárral és a kormány leváltására vonatkozó indítvánnyal kapcsolatos bizonytalansággal) visszavetette a koronát a 44 korona/euró szint fölé.

Mi lesz tehát a korona sorsa az elkövetkező időszakban? A válasz a mai információk tükrében inkább borúlátó. Rövid távú tényezőként említhetnénk a cseh korona helyzetének alakulását. A jelenlegi szint elfogadhatatlan a cseh jegybank számára, ezért a korona gyengülését szeretné (fogja) előidézni. A második, meghatározó tényező a hazai politika alakulása. A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom támogatottsága mozdulatlanul áll a 30 százalékos szint közelében, s ez bizonytalanságot idéz elő a külföldi befektetők között. Mi több, egyre gyakrabban hallunk olyan nyilatkozatokat, amelyekben a Nyugat megkérdőjelezi Szlovákia EU-integrációját, ha a mozgalom tagja lesz a következő kormánynak. Noha a hazai befektetők ezt a kérdést derűlátóbban látják, a külföldiek között növekszik az aggodalom. A választások körüli bizonytalanság tehát a koronával kapcsolatos pesszimizmusunk fő forrása. A választásokig nehezen várható jelentős erősödés, sőt, további gyengülést várunk, mert valószínűleg szeptemberig még azok is megszabadulnak koronájuktól, akiknek még ma is van ilyen befektetésük. Ezért az árfolyam várhatóan eléri a 45 korona/euró szintet. A gyengébb pénznem azonban nem veszélyeztetné az idei inflációs előrejelzéseket, ugyanakkor elméletileg segíthetne szűkíteni a külső fizetési mérleg hiányát. Egészen 46 korona/euró árfolyamig nincs oka a központi banknak beavatkoznia.

A helyzet azonban nem kilátástalan. Semmi esetben sem tanácsos megszabadulni koronában őrzött pénzünktől és külföldi valutára váltani, hacsak nem szeptemberig kívánjuk az összeget elkölteni. A választások után – kedvező eredmény esetén – a korona újra erősödni fog. A szeptember utáni időszakra tehát jó befektetésnek tűnik a korona. Az árfolyam alakulásán kívül ugyanis figyelembe kell venni a kamatlábkülönbséget a hazai és a külföldi pénznemben tartott betétek között, és ez a korona oldalára lendíti a mérleg nyelvét. A szeptember vége előtt útra induló nyaralók számára azonban mindenesetre drága lesz az idei nyaralás.A szerző az ING Bank elemzője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?