De mit hoz az ENSZ a konyhára?

<p>Megint felütötte a fejét az ENSZ-ben a korrupció. A New York-i ügyészség letartóztatta egy kis szigetország korábbi ENSZ-nagykövetét, a 63. ENSZ-közgyűlés elnökét. Ráadásul nem csak belülről eszi a szervezetet a kórság, a legnagyobb konfliktusban, Szíria körül sem képes arra, hogy érdemben előremozdítsa a békét.</p>

A II. világháború után létrehozott szervezet már a hidegháború vége óta keresi helyét. A szovjet–amerikai ve-télkedés idején a Biztonsági Tanács egy platform volt a két világhatalom között, amelyben néhány további ország asszisztálhatott az atomklubból. Az 1945-ös valóság mára alaposan átrendeződött, a Biztonsági Tanács viszont egyáltalán nem. Egy nemzetközi szervezet ugyanúgy viselkedik a szervezetszociológia szempontjából, mint bármilyen önálló életre kelt intézmény. Keresi céljait, amivel önmaga létezését igazolhatja. Ilyenek voltak az ezredfordulón elfogadott millenniumi célok. Az ENSZ szakosított szervei a terepen gyakran óriási munkát végeznek, összefognak civil szervezeteket, lefednek komoly válságterületeket. A politikai szintű vezetés ugyanakkor mégsem elegendő ahhoz, hogy a regionalizálódó világunkban közvetítő fórumként szolgáljon. A Biztonsági Tanácsban születnek határozatok, azonban a hozzánk legközelebb eső konfliktusokban nem került ENSZ-lobogó a megoldás közelébe: sem Ukrajnában, sem Szíriában nem tudtak a felek az ENSZ-szel közelebb kerülni egy megoldáshoz, így ki is hagyták a politikai szintről. Mindezekre rakódnak a magas beosztású ENSZ-tisztviselők korrupciós ügyei. A most épp lebukott John Ashe kínai üzletemberektől fogadott el kenőpénzt üzleti lehetőségek „előmozdításáért”, például azért, hogy az ENSZ konferencia-központot telepítsen a kínai fennhatóság alá visszakerült Makaón. Ashe több mint egymillió dollárt kapott, amiből például privát páholyt tartott fenn egy baseball-stadionban. Korábban kiderült, hogy Kofi Annan volt főtitkár fia fogadott el komoly pénzeket, ezzel a legmagasabb szintig emelve a korrpciót az ENSZ-ben. A korrupciónál nem az a kérdés, hogy létezik-e, hanem hogy üldözik-e. Megfelelő eszközökkel visszaszorítható arra a szintre, ahol nem jelent érdemi befolyást; ez nincs máshogy az ENSZ esetében sem. Az ENSZ reformját a szíriai és az ukrán válság miatt is ideje megkezdeni; de mit várunk a világ közösségétől, ha az Európai Unió 28 tagállama nem képes közös külpolitikát vinni, amely közös hadsereget fenntartását is kívánná. A kéksapkásoktól idealizmus elvárni azt, amit európai szinten sem tudunk kivitelezni. Így csak az lehet a végső szó, hogy az ENSZ reformjára szükség van, amihez mi – európaiak – úgy tudunk a legjobban hozzájárulni, ha a magunk módján és szintjén a legjobb példával járunk elöl. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?