Apokalipszis most

<p>A Vatikánban felszállt a füst: az új pápa, Jorge Mario Bergoglio a Ferenc nevet választotta. Nem jött be tehát az ún. Szent Malakiás prófécia a pápákról: a pápa a jelek szerint semmilyen formában nem azonos az abban &bdquo;Római Péterként&rdquo; megjelölt, az apokalipszis hírnökének tartott pápával.</p>

 

Ez rövid időn belül már a második nagy csapás a világvégét keresőknek: sem a maja naptárral kapcsolatos álbalhé, sem a hirtelen előrántott prófécia nem jött be. Számomra ez persze nem nagy meglepetés, mert bár a világűrben száguldó bolygónk végtelenül sérülékeny, nem tűnik hihetőnek, hogy akár a múltban lett volna, akár ma lenne olyan ember, aki előre látná a végét. Ráadásul mind a maja naptár, mind a prófécia sokkal inkább tűnik szenzációhajhászásnak, mint valódi előjelre való figyelmeztetésnek: a média jól profitál az emberek félelemérzetéből és kíváncsiságából, a különböző apokalipszisre specializálódott vállalkozókról nem is beszélve.Miközben elképesztő menynyiségű energiát pazarolunk el arra, hogy efféle hiedelmekkel foglalkozzunk, a valódi „világvége” sokkal közelebb van, mint szeretnénk. Nem lesz olyan gyors vagy olyan végleges, mint a katasztrófafilmekben, de hatása annál visszafordíthatatlanabb és súlyosabb. A klímaváltozásról beszélek: arról, hogy az emberi tevékenység folytán láthatóan mind szeszélyesebb bolygónk időjárása – ahogy azt ezen a télen, sőt e héten is megtapasztalhattuk. A klímaváltozás nem olyan, mint a földrengés vagy a cunami: nem egy nagy löket, amit valaki vagy túlél, vagy nem. Finomabban hat: olvad a sarki jég, megváltoznak a tengeri áramlatok, az időjárás kicsapongásai szélsőségesebbé válnak. Csupa olyan tényező, amely alapvetően érinti életformánkat, kényelmünket, szokásainkat. Önmagában a klímaváltozás valószínűleg nem pusztítja el az emberiséget, de ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, a ma ismert világunk és életünk biztosan eltűnik. Nem kell, hogy a változás csak negatív legyen: lehet, hogy a technológiai fejlődés lehetővé teszi a negatív hatások kiegyenlítését vagy akár megfordítását. De az aligha feltételezhető, hogy minden marad úgy, ahogy ma van. Életünket egyre nagyobb mértékben korlátozzák majd a környezeti feltételek. Ez az, amiről beszélni kellene: nem arról, hogy hány nap van még hátra egy ősi templom naptárában, vagy hogyan kell értelmezni egy évszázadok óta halott szent által rajzolt jeleket. A fontos kérdés az, mit lehet tenni, hogy fenntarthatóbbá váljon az emberiség közös élete. A zöldmozgalmak ugyan jelentősen megerősödtek az elmúlt évtizedekben, azonban még mindig távol vagyunk az ideális állapottól. Addig, amíg meg nem áll az utolsó, nem megújuló energiaforrás által működtetett jármű, amíg az utolsó szénerőmű le nem áll, amíg ennyi szemetet termelünk, vagy amíg nem sikerül az emissziós szinteket jelentősen csökkenteni, addig nem történt elég az emberiség fenntarthatóságáért. A próféciák helyett erről kellene még többet beszélni – és addig is aligha a maják vagy Szent Malakiás áljövendölései azok, amelyektől a legjobban kell tartani.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?