Adóztatási dilemma

Nem egészen légből kapott ötlet pattant ki a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) gazdasági kérdésekben illetékes embereinek fejéből, amikor nemrég azzal álltak elő, hogy természetes és jogi személyek számára azonos, 14 százalékos adót kellene bevezetni. A javasolt adónemet Svájcban és Észtországban már alkalmazzák.

Nem egészen légből kapott ötlet pattant ki a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) gazdasági kérdésekben illetékes embereinek fejéből, amikor nemrég azzal álltak elő, hogy természetes és jogi személyek számára azonos, 14 százalékos adót kellene bevezetni. A javasolt adónemet Svájcban és Észtországban már alkalmazzák. Bevezetése Csehországban és Oroszországban is felmerült. A pénzügyminisztérium reagálása szerint Szlovákiában elfogadhatatlan az ilyen megoldás, így aligha remélhető, hogy a sokak számára kétségtelenül vonzó – és nem is eleve elvetendő – ötletet belátható időn belül meg is valósítják. A kérdések kérdése: ki profitálna ebből az adózási konstrukcióból, és ki lenne a vesztese?

Érthető, hogy a kampányfogásnak sem utolsó javaslat nem nyerte el a pénzügyminisztérium tetszését; becslések szerint bevezetése esetén évi 7-10 milliárd koronával kevesebb adóbevételre számíthatna az állam. Szlovákiának azonban eddig még egyetlen kormánya sem volt képes olyan költségvetést produkálni, amely a korábbinál takarékosabb állami költekezéssel számolt volna. E szempontból a jelenlegi helyzet sem biztató. Semmi jele annak, hogy az állam képes lenne kiadásainak visszafogására. És éppen ez az a pont, amelyen zátonyra fut a koncepció, hiszen az adóztatás bevezetésével előálló párt egyúttal olyan, főképp szociális és családtámogatási jellegű lépéseket javasol, amelyek révén nemhogy csökkennének a költségvetési kiadások, hanem növekednének. A kérdés pedig, hogy ha csökkennének az adóbevételek, miből is finanszírozhatná az állam például a kétségtelenül rokonszenves, de a kiadások növekedésével járó támogatási programokat. Megválaszolatlan kérdés. De az egyenlő adó törvénybe iktatása esetén még valószínűleg ez okozná a kisebb gondot. A nagyobb problémát e szempontból egyelőre az őszi választások jelentik, hiszen a jövő kormány összetételétől függ, egyáltalán lenne-e értelme az adórendszerünket gyökeresen megváltoztató törvényjavaslat beterjesztésének. Baloldali pártoktól ugyanis senki sem várhatja, hogy az általuk igazságosabbnak tartott, a szociális szempontokat jobban tükröző, a gazdagabbakat fokozottan terhelő adó eltörlésére szavazzanak, miközben még a legderűlátóbb számítások sem titkolják: az egyenlő adó csak hosszú távon lenne az ország számára gyümölcsöző. ĺgy valószínűleg azoknak lesz igazuk, akik szerint a KDH csizmaszárából túlságosan is kilóg a kampányszalma, és ez az ígéret is hasonló sorsra jut, mint az Szlovák Demokratikus Koalíció négy évvel ezelőtti ígérete a fizetések megkétszerezéséről...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?