Utazás nyáron – ételmérgezés nélkül

A nyári utazásoknál viszonylag egyértelmű a képlet – itt országfüggő, de akár szabadidőfüggő is, melyiket ajánljuk.

Nyáron gyakrabban utazunk. Van, aki a hegyi túrát vagy a vízi sportokat kedveli, van, aki a városnézést kedveli, új ismeretek után vágyik. Bármelyik csoporthoz tartozunk, úgy nem indulunk útnak, hogy ne legyen valami harapnivaló a táskánkban. A nagy hőségben azonban könnyen megromolhat az étel, ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak. Amikor készülődünk, ügyeljünk arra, hogy az étel minél tovább friss és biztonságos maradjon még akkor is, ha 30 C-fok körüli a hőmérséklet. Nem kevésbé fontos az is, hogy a hulladékot osztályozzuk és a megfelelő helyre tegyük.

A nyári főszezonban is gondolni kell arra, hogy a magas hőmérséklet kedvez a baktériumok szaporodásának és terjedésének, ami megnöveli a fertőzés kockázatát. Ha utazunk, még körültekintőbbeknek kell lennünk, mert nincs kéznél hűtőszekrény vagy fagyasztó, ahová a kész ételt elhelyezhetnénk. Ha romlott ételt fogyasztunk, ezzel súlyosan veszélyeztethetjük egészségünket. Legismertebb ilyen betegség a szalmonellózis, amiben főleg nyáron betegszenek meg sokan. Mit tehetünk azért, hogy a szabadságot ne rontsa meg az ételmérgezés? „A főtt ételt ne hagyjuk szobahőmérsékleten, hanem azonnal fogyasztjuk el. Minden főt és romlandó ételt tegyünk hűtőszekrénybe, ezért – ha van rá mód – vigyünk magunkkal az útra hűtőtáskát is. Jó tudni, hogy az étel vákuumcsomagolásban tovább eláll, mert megakadályozza, hogy levegővel érintkezzen. Nem utolsósorban kulcsfontosságú ételkészítéskor az alapos kézmosás és természetesen a tiszta edény és evőeszköz” – tanácsolja Katarína Fašiangová mérnök, a mezőgazdasági minisztérium élelmiszer-biztonsági osztályának igazgatója.

Tojás, majonéz és bogyós gyümölcs nélkül

Hegyi túrák, fürdőzés, vár- és kastélylátogatás sokak kedvenc nyári időtöltése. A szakember azt javasolja, hogy alaposan gondoljuk át, milyen ételt viszünk magunkkal. „Semmiképpen nem ajánlom, hogy tojást, húst – főleg baromfihúst – tartalmazó ételt készítsünk az útra. Ugyanez vonatkozik a tejtermékekre, a majonézre és a romlandó gyümölcsökre, mint például a málnára és az eperre.” Az útra inkább szendvicset készítsünk kemény sajttal, száraz felvágottal, pástétommal vagy mogyoróvajjal és dzsemmel. A gyümölcsök közül azokat helyezzük előtérbe, amelyeket nem kell megmosni, például banánt, dinnyét, és amelyek nem romlanak meg gyorsan, például almát vagy körtét. Édességként kekszet, nápolyit, proteinszeletet vagy krém nélküli házi süteményt csomagoljunk.

Mást túrára, mást strandra

Martin Novák, az ismert főszakács is ezt tanácsolja. „Ha hegyi túrára megyek, üvegflakonban sült húst viszek, amit sterilizálok, így tovább friss marad. Ha a gyerekek strandolni szeretnének, hűtőtáskába könnyű, krém nélküli édességet csomagolok. A füstölt hússal vagy zöldséggel ízesített péksütemény városnézéskor, vár- és kastélylátogatáskor előnyös. Az aszalt gyümölcs és izotonikus ital pedig energiával tölt fel egy-egy megterhelő túra után.”

Osztályozza a hulladékot

Az útra légmentesen csomagolja be az ételt, és ha lehet, természetes csomagolóanyagot, többször használható üveg- vagy rozsdamentes edényt használjon. Szükség szerint vigyen magával többször használható evőeszközt is, de ne feledkezzen meg a hulladék osztályozásáról sem.

Készüljön fel arra, hogy a természetben nem lesz minden sarkon szemétkosár. „Érvényes a szabály, hogy amit a természetbe magunkkal viszünk, azt vissza is hozzuk, vagy valamelyik szemétkosárba dobjuk. Ha lehetőségünk van rá, a hulladékot mindig megfelelőn osztályozzuk” – mondja Katarína Kretter, az ENVI – PAK igazgatója, majd hozzáteszi: „A hulladék a természetben nem két nap alatt bomlik fel, néhány esetben több száz évig is eltart, közben mérgezi a vizeket és különféle élőlényeket vonz. Ezért kiránduláskor se dobjunk szemetet a földre.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?