A stabilitás ára

Stabilról pozitívra javította a Moody’s Investor Service rangos hitelminősítő intézet Szlovákia megítélését, valamint jövőbeni kilátásait.

Stabilról pozitívra javította a Moody’s Investor Service rangos hitelminősítő intézet Szlovákia megítélését, valamint jövőbeni kilátásait. Mintegy biztatásként, hogy a reformok megalkuvás nélküli folytatását, és véghez vitelét ígérő új összetételű kormánykoalíció ne riadjon vissza azoktól a lépésektől, amelyek a külföldi befektető szemében stabillá teszik az országot. Olyan térséggé, amelyben az itt befektetni szándékozó külföldinek nem kell attól tartania, hogy elveszíti pénzét. Az értékelés szerint tehát Szlovákia fizetőképes adósnak számít a külföld előtt. Az ország előtt álló pénzigényes reformok, a munkahelyteremtő gazdasági fejlesztés szempontjából ez különösképpen megbecsülendő körülmény. Főképp azért, mert alacsonyabb kamatra kaphat kölcsönt az állam éppúgy, mint egy-egy régió, város vagy vállalat.

Az új kormány eltökéltségén tehát az ország jövőbeni megítélése szempontjából rendkívül sok múlik. Ha megtorpan a gazdaság fejlődéséhez szükséges lépések megtételében, a hitelminősítők lehetséges osztályzataiból nem jobbat, az ország iránt nagyobb befektetői bizalmat gerjesztőt kaphat, hanem a külföldi befektetőket elbizonytalanító gyengébbet. Elemzők szerint a politikai stabilitás megtartásának fontosságát bizonyítja, hogy Szlovákia és a visegrádi négyek többi országának adósságállománya és gazdasági teljesítőképessége közötti különbség jóval kisebb, mint a hitelminősítők általi osztályzatok közötti távolság. Vagyis: ahol a kormánykoalíciót örökösen a szétesés veszélye fenyegeti (Szlovákia a most zárult ciklusban ilyen volt), ott a hitelminősítők szemében a gazdasági teljesítőképesség jóval kisebb annak valós súlyánál. A stabilitásnak azonban ára van – ezt már megtanulhattuk a rendszerváltás óta. Sokak szerint Szlovákiában valójában most nyílik először igazi alkalom a rendszerváltás teljes véghezviteléhez. Ami, persze, főképp a lakosságra rakott terhek további, reméljük ideiglenes növelésével jár. Az már biztos, hogy januártól egy átlagos háztartás mintegy négy és fél ezer koronával lesz kénytelen többet költeni villanyra, gázra, vízre stb. A sajtóban megjelent, egyelőre csak kilátásba helyezett árdrágítási százalékokra ugyan még senki sem adta áldását, de ne reménykedjünk: idejében megtudjuk, mennyivel kell mélyebbre nyúlnunk a zsebünkbe. Ott azonban, ahol az ország gazdaságilag erősödik, nem kell, hogy a legszegényebb rétegek óhatatlanul maguk viseljék az áremelésekből rájuk eső összes terhet. De nyilvánvaló, hogy az áremelésekből eredő szociális gondokon csak egy gazdaságilag erős állam képes enyhíteni. Ezért kell a dolgokat (árakat) a helyükre rakni, ezért kell megteremteni a gazdasági szféra eredményesebb működésének feltételeit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?