A szennyvízelvezetésért fizetendő összeg várhatóan az adóemelés mértékében emelkedik a tavalyihoz képest (Shutterstock-illusztráció)
A szlovákiai falvak 59 százalékában még mindig nincs kanalizáció
![Shutterstock-szennyvízhálózat](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-01/shutterstock_szennyvizhalozat.jpg.webp?itok=1HI8OtYz)
A probléma a lakosság 30 százalékát érinti, az egyéb megoldások a szennyvíz eltávolítására pedig meglehetősen drágák.
A Trend magazin beszámolója szerint Szlovákiában 1,5 millió lakosnak még mindig saját szennyvíz-csatornája van, amelynek tisztítása nem olcsó mulatság. Štefan Medla, akinek az észak-szlovákiai Csernén (Čierne) van egy faháza 10 köbméter csatorna tisztításáért száz eurót fizet.
A szennyvíz kiengedése környezeti és egészségügyi kockázattal jár, ráadásul büntetést vonhat maga után. Az alkalmazott szankciók mértéke az elkövetett cselekmény súlyosságától, a környezetre gyakorolt hatásától függ. A büntetések között szerepelhetnek pénzbírságok, amelyek összege az utóbbi körülményektől függhet. Súlyosabb vagy ismétlődő jogsértések esetén akár szabadságvesztés is kiszabható.
Ami a kanalizált településeket illeti, a legjobban ellátott területek a Pozsonyi, Kassai és Poprádi járások, ahol a községek 90 százalékában elérhető a szennyvízhálózat. A lakosság kevesebb mint 40 százaléka van rákötve a szennyvízcsatornára a Korponai és a Szobránci járásban, illetve néhány dél-szlovákiai járásban is hasonló a helyzet.
A környezetvédelmi alap tervei
Jó hír a településeknek, hogy a környezetvédelmi alap 2025-re támogatási pályázatokat hirdet az önkormányzatok számára a kanalizációval kapcsolatban – írja a Hospodárske noviny. A tervek szerint pénzügyileg támogatják a csatornázási vagy közüzemi vízellátó rendszerek kiépítését, valamint a meglévő épületek energiahatékonyságának javítását célzó projekteket.
A vízellátó rendszerek, csatornák és szennyvíztisztító telepek építésére vagy rekonstrukciójára a környezetvédelmi minisztérium szerint a települések projektenként hárommillió eurós támogatást kaphatnak egy-egy településen. Több önkormányzatra vonatkozó projekt esetén hatmillió eurós összegre is pályázhatnak.
A meglévő épületek energiahatékonyságát javító projektek keretében a jogosult pályázók akár 500 ezer eurós támogatást is kaphatnak. A szaktárca tájékoztatása szerint a támogatási rendszer az épületek burkolatának és falainak hőszigetelését, a tető szigetelését vagy cseréjét, az ablakok cseréjét, valamint a legalsó és legfelső emelet szigetelését célozza meg.
A támogatásokkal korábban is voltak gondok
Néhány településen például már évek óta próbálkoznak, de nem tudják kihasználni az uniós finanszírozások előnyeit, mivel hiányoznak anyagi forrásaik a projektek elindításához. Vannak olyan önkormányzatok, amelyeknek már van jóváhagyott projektje, de évek óta várnak a támogatás megérkezésére.
Nekünk 2012 óta van építési engedélyünk, de a mai napig nem tudtuk megszerezni a pénzt. Körülbelül hat, hat és fél millió euróra lenne szükségünk
– nyilatkozta tavaly nyáron Daniel Laura, Nagyfalu (Veličná) polgármestere az STVR-nek, majd 2024 végén jelentette be, hogy a környezetvédelmi minisztériumtól megkapták a támogatást a projektre.
Szlovákiában tehát évek óta küzdenek a települési csatornarendszerek hiányának problémájával, amely a 2004-es uniós csatlakozás óta napirenden van. Az ország nehezen teljesíti az ezzel kapcsolatos célkitűzéseket, és más uniós tagállamokkal együtt egy olyan jogsértési eljárás elé néz, amely akár pénzbírságot is eredményezhet. A helyzetet tovább súlyosbítja az új szennyvízkezelési irányelv, amelynek előírásait 2045-ig kell teljesíteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.