Zátonyra futottak a koalíciós tárgyalások Ausztriában az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) között – jelentette be szerdán Herbert Kickl, az FPÖ vezetője.
Zátonyra futottak a koalíciós tárgyalások Ausztriában az Osztrák Szabadságpárt és az Osztrák Néppárt között
Közleményében Kickl azt is tudatta, hogy az egyeztetések kudarcáról értesítette Alexander Van der Bellen államfőt, aki még január elején bízta meg őt a kormányalakítással. Hozzátette, hogy visszaadta a kormányalakítási megbízást.
A nap folyamán Kickl az államfő indítványára személyesen is egyeztetett Christian Stockerrel, az ÖVP vezetőjével, de ez a megbeszélés sem hozott áttörést.
Kickl a Néppártot tette felelőssé a kudarcért, mondván, hogy az FPÖ „sok mindenben engedett”. Az ÖVP ugyanakkor az FPÖ vezetőjének „hataloméhségére” hivatkozott.
„Az egyetlen tisztességes megoldás most gyorsan új választások megtartása volna” – jelentette ki Christian Hafenecker, az FPÖ főtitkára. Hozzátette, hogy a választóknak most az urnáknál kell dönteniük arról, hogy az FPÖ „világos értékeivel” rendelkező kormányt akarnak-e, vagy az összes többi parlamenti pártnak a „vesztesek kaotikus szövetségét”.
Legfrissebb közvélemény kutatások szerint az FPÖ előrehozott választások esetén ismét győzne, és a voksok mintegy 34 százalékára számíthatna, javítva szeptemberi eredményén, amikor 29 százalékot kapott.
Az FPÖ szeptember végén nyerte meg az osztrák parlamenti választásokat. Először az ÖVP kísérelte meg a kormányalakítást, de azok a tárgyalások is kudarcba fulladtak.
Andreas Babler, a szociáldemokraták (SPÖ) vezetője az X-en tudatta, hogy hajlandó támogatni egy szakértői kormányt, de készen áll kormányalakítási tárgyalásokra is. Hasonlóan nyilatkozott Werner Kogler, a Zöldek vezetője is. Az Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) elnöke, Beate Meinl-Reisinger már kedden nyitottnak mutatkozott a megbeszélésekre, illetve akár egy kisebbségi kormány megalakítására.
Van der Bellen az esti órákban közölte, hogy fel akarja mérni a kormányalakítás egyéb lehetőségeit, így a következő napokban megbeszélésre hívja a pártok vezetőit.
Az államfő ezzel összefüggésben négy lehetséges forgatókönyvet említett: új választásokat, kisebbségi kormányt, szakértői kormányt, illetve koalíciós kormányt. „Az, hogy a kormány kikből áll össze, számomra alapvetően nem játszhat szerepet” – hangsúlyozta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.