Kína szerdán tiltakozását fejezte ki és biztonsági kockázatnak minősítette az amerikai haditengerészet két hajójának áthaladását a Tajvani-szoroson.
Kína szerint növeli a biztonsági kockázatokat az amerikai hajók áthaladása a Tajvani-szoroson
![tajvan hajo](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/taiwan_china797734080251.jpg.webp?itok=lHGtsYah)
A kínai hadsereg keleti hadszínterének parancsnoksága szerint a Ralph Johnson amerikai romboló és a Bowditch óceánkutató hajó hétfő és szerda között haladt át a szoroson – áll a parancsnokság által kiadott szerdai közleményben.
„Az Egyesült Államok fellépése rossz üzenetet küld és növeli a biztonsági kockázatokat” – fogalmaztak a közleményben.
A parancsnokság továbbá közölte, hogy a haditengerészet és a légierő az amerikai hajók áthaladásának teljes folyamatát figyelemmel kísérte.
Csu Feng-lien, a kínai Tajvan-ügyi hivatal szóvivője az áthaladással kapcsolatban azt mondta, hogy Tajvan az ország alapvető érdeke, és az Egyesült Államoknak óvatoson kell eljárnia – fogalmazott.
„Határozottan ellenezzük ezt, és soha nem fogunk engedni semmilyen külső beavatkozást. Szilárd akarattal, teljes bizalommal és képességgel rendelkezünk az ország szuverenitásának és területi integritásának fenntartására” – hangsúlyozta Csu.
A tajvani védelmi minisztérium szintén megerősítette az amerikai hadihajók áthaladását, mely az első eset volt Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta. A minisztérium szerint a tajvani erők szintén megfigyelték az áthaladást, amely közlésük szerint „a szokásosnak megfelelő volt”.
A Tajvani-szoroson legutóbb októberben haladt át az amerikai haditengerészet hajója, akkor egy kanadai hadihajóval közös misszió keretében. A stratégiai fontosságú vízi útvonalon, melyet Kína saját területének tekint, amerikai hadihajó havonta körülbelül egyszer halad át.
„Az áthaladás a Tajvani-szorosban egy olyan folyosón keresztül történt, amely bármelyik parti állam felségvizein kívül esik. Ezen a folyosón belül minden nemzet élvezi a nyílt tengeri hajózás, átrepülés és a tenger más, nemzetközileg jogszerű használatának szabadságát” – mondta Matthew Comer amerikai haditengerészeti parancsnok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.