A Nyugaton dolgozó keletiek fokozatosan visszatérnek hazájukba

Az Európai Unió hat új keleti tagállamából tavaly a hivatalos adatok szerint legalább hétmillióan dolgoztak Nyugaton.Az 1989-es rendszerváltás után a Kelet- és Közép-Európából Nyugat-Európába irányuló migráció már elérte a csúcsot, várható, hogy a közeljövőben megkezdődhet a Nyugaton dolgozó keletie

Az Európai Unió hat új keleti tagállamából tavaly a hivatalos adatok szerint legalább hétmillióan dolgoztak Nyugaton.

Az 1989-es rendszerváltás után a Kelet- és Közép-Európából Nyugat-Európába irányuló migráció már elérte a csúcsot, várható, hogy a közeljövőben megkezdődhet a Nyugaton dolgozó keletiek visszatérése hazájukba – állapítja meg legfrissebb tanulmányában a Colliers International tanácsadó társaság.

„Ez kiemelten a visegrádi négyek országaira lesz érvényes” – jelentette ki Mark Robinson, a cég prágai képviselője a Hospodárské noviny gazdasági és politikai napilapban. A lap rámutat, hogy az EU hat új keleti tagállamából tavaly legalább hétmillióan dolgoztak Nyugaton; a legtöbben a románok, a bolgárok és a lengyelek, míg legkevesebben a csehek.

A csehek kivándorlása már megállt: 2015-ben és 2016-ban a cseh népesség 1,7%-a élt és dolgozott a nyugati államokban. A többi keleti országban a kivándorlás még növekvő tendenciát mutat: a Nyugaton élő magyar állampolgárok aránya 4%-ról, 4,4-re, a szlovákoké 4,1%-ról 4,3-ra, a lengyeleké 6,1%-ról 6,6-ra, a bolgároké 7,8%-ról 9,8-ra, a románoké 12,8%-ról 14,1-re emelkedett az előző két évben.

A Colliers International szerint a kivándorlási tendencia megfordulhat, aminek több oka van: a legfontosabb, hogy a keleti országokban felgyorsult a bérek növekedése, alacsonyabbak az adók és a lakhatási költségek, aminek következtében nő a lakosság elkölthető nettó jövedelme. Csehországban az uniós országok közül a legalacsonyabb a munkanélküliség és csökken a többi visegrádi országban is. Pénzügyi elemzők arra is számítanak, hogy a közép-európai országok pénznemei megerősödnek.

A közép-európai országok gazdaságai egyre jelentősebb szakemberhiánnyal küzdenek, a migránsok visszatérése jó hatással lenne a gazdaságra. A magasabb fizetésekkel nőnének az adóbevételek, a fogyasztás, nagyobb lenne a kereslet az új ingatlanok iránt is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?