A német ipar iránti bizalom is megrendülhet

Szlovákia és Magyarország gazdasági teljesítménye na-gyon komoly mértékben függ a német ipartól.A Volkswagen emisszió-hamisítási ügye pedig nemcsak az autógyártó óriást sodorhatja bajba, hanem – más botrányokkal együtt – megkérdőjelezheti a német ipar híres minőségébe és megbízhatóságába vetett biza

Szlovákia és Magyarország gazdasági teljesítménye na-gyon komoly mértékben függ a német ipartól.

A Volkswagen emisszió-hamisítási ügye pedig nemcsak az autógyártó óriást sodorhatja bajba, hanem – más botrányokkal együtt – megkérdőjelezheti a német ipar híres minőségébe és megbízhatóságába vetett bizalmat is. Ennek éppen a wolfsburgi autóipari vállalat volt az egyik jelképe.

„A Made in Germany felirat maga a minőség és megbízhatóság. Most ez utóbbi elveszett. Senki se tudta volna elképzelni ennek az ügynek a mélységét, és a német iparnak okozott károk csak nőni fognak. Ez csupán a jéghegy csúcsa” – véli Ferdinand Dudenhöffer, a Duisburg-Essen Egyetem tanára, autóipari szakértő.

A Reuters szerint sokan attól tartanak, hogy a cég hamisítási botránya a többi német vállalatba vetett piaci bizalmat is alááshatja, ráadásul pont akkor, amikor más ügyek már eleve megtépázták a német ipar imázsát.

Az új berlini reptér beruházása körüli, évek óta húzódó anomáliák, az ország legnagyobb pénzintézete, a Deutsche Bank nemrég napvilágra került pénzügyi szabálytalanságai vagy a Siemens néhány évvel korábbi korrupciós botránya – amelynek elsimítása végett 1,3 milliárd dolláros kompenzációt kellett fizetnie az Egyesült Államokban és Németországban – miatt az utóbbi időben már felmerültek súlyos kérdőjelek a német megbízhatóság legendája körül.

Ezeknél azonban sokkal súlyosabbnak tűnik a VW-botrány, hatása különösen jelentős lehet Németország erős exportkitettsége miatt. A német exportteljesítmény meghaladja a GDP 45 százalékát, és ezen belül is kiemelt szerepe van az autóiparnak: minden ötödik német ebben a szektorban dolgozik, és a gépjárműkivitel tavaly az 1,1 ezer milliárd eurós német áruexport 17,9 százalékát tette ki.

Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter az egész német autóipar imázsát félti, bár a két másik nagy konszern, a Daimler és a BMW azt bizonygatja, rájuk nem vonatkoznak a VW elleni vádak. Az esetleges kár mértékét jelzi, hogy az Interbrand nevű tanácsadó cég szerint az 50 legismertebb német márka több mint 170 milliárd eurót ér, és a lista első hat helyezettjéből négy autómárka.

„Az exportáló Németország sikerének alapja a minőséget jelző Made in Germany címke. A VW ennek a minőségnek a jelképe – a tökéletességnek, a megbízhatóságnak és a bizalomnak” – mondta Marcel Fratzscher, a berlini DIW gazdaságkutató intézet vezetője.

A Volkswagent 1937-ben a náci vezetés alapította, hogy – mint neve jelzi – megfizethető népautókat gyártson, de a cég ikonikus modelljei – a Bogár, a Golf és a Passat – révén végül a második világháború utáni német gazdasági csoda jelképévé vált. A vállalatot közelmúltbeli amerikai és kínai terjeszkedése kapcsán német politikusok gyakran az ország egyik zászlóshajójaként magasztalják, idén pedig a Toyotát megelőzve az eladások tekintetében a világ legnagyobb autógyártójává lépett elő.

Ugyanakkor a Volkswagent – amely részben Alsó-Szászország tartomány tulajdonában áll – nem kerülték el a botrányok eddig sem. 2005-ben relatíve kis károkkal lépett túl egy korrupciós botrányon, amely során arra derült fény, hogy a VW munkástanácsainak tagjait prostituáltakkal és drága utazásokkal próbálta befolyásolni a vezetés.

A VW tavaly, bár csupán közvetve, de érintve volt egy nagyobb botrányban, amikor az derült ki, hogy a befolyásos német autóklub (ADAC) meghamisította az év autója választás eredményeit, amelyen végül a Volkswagen Golf győzött. Bár az ADAC állítása szerint a végeredményt nem befolyásolták a feltárt szabálytalanságok, az ügy nagy hullámokat kavart Németországban és világszerte.

A Volkswagen vélhetően a mostani botrány kapcsán mind anyagi, mind imázsszempontból komolyabb károkat szenved, azon túl, hogy az ügy aláássa a környezetkímélő autóipari technológiák versenyében elért pozícióját. Egyúttal pedig vélhetően felerősíti azokat a hangokat, amelyek szerint az autóipar túl nagy befolyással van Berlinre és Brüsszelre, s így az európai uniós környezetvédelmi szabályok kialakítására is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?