A mobiltelefon jelzi, hogy kezdődik a rakétatámadás

Ha megszólal a mobilod, átlagosan nyolc perced van, hogy mentsd az életed.A légitámadások elkerülésére kifejlesztett mobiltelefonos figyelmeztető rendszert használhat a szíriai lakosság Idlíb tartományban.

Ha megszólal a mobilod, átlagosan nyolc perced van, hogy mentsd az életed.

A légitámadások elkerülésére kifejlesztett mobiltelefonos figyelmeztető rendszert használhat a szíriai lakosság Idlíb tartományban. A Sentry elnevezésű rendszer segítségével elmenekülhetnek a légicsapások elől.

A lázadók utolsó bástyájának számító tartományt a damaszkuszi rezsim és oroszok is erősen bombázzák. Két éve két amerikai és egy szíriai programozó kezdte kidolgozni a jelzőrendszert, amely a hamarosan várható offenzíva alatt kulcsfontosságú lehet a civilek mentésében.

Amikor a szíriai és az orosz gépek felszállnak, a Sentry földi megfigyelők és jelfogók segítségével szolgáltat adatokat a röppályájukról a várható célpontokról.

Rakétatámadás érkezik!

A rendszer riasztást ad ki az érintett övezethez közeli területen, a felhasználók üzeneteket kapnak ingyenes telefonos alkalmazásokon, köztük a Telegrammon keresztül, így marad néhány percük menedéket keresni.

Kifejlesztői szerint a riasztórendszert már mintegy kétmillióan használják Szíriában, többségük Idlíb tartományban. A mobilos figyelmeztetés hasznosnak bizonyult a Damaszkusz melletti Kelet-Gúta elleni idei nagyszabású offenzíva során is, bár így 1700-an haltak meg a légi és a tüzérségi támadásokban.

„E hadjárat idején használták az eddigi legtöbben a rendszert” – mondta el John Jaeger, a Sentryt kifejlesztő Hala Systems cég társalapítója.

A volt diplomata új módszereket akart kidolgozni, hogy megkímélje a polgári személyek életét Szíriában. Egy amerikai vállalkozó, Dave Levin és egy szíriai kódfejtő segítségével hozta létre a rendszert, a szíriai közreműködő nevét nem hozták nyilvánosságra.

Megbízható adatokat nehéz beszerezni, de Jaeger azt mondta, hogy az adatelemzések szerint a Sentry 27 százalékkal csökkentette a légitámadások áldozatainak számát.

A Nagy-Britannia, Kanada, Hollandia és Dánia által finanszírozott rendszerhez emberi hálózatra is szükség van, ennek tagjai figyelik az ellenőrzött területeket és elhelyezik a jelfogókat.

Nyolc perc az élet

A közösségi hálón és a helyi rádiók segítségével kapott riasztások, illetve a Hala Systems által távolról működésbe hozott szirénák figyelmeztetését meghallva a lakosoknak átlagosan nyolc percük van, hogy menedéket találjanak – állítja a cég társalapítója.

A rendszert az ellenzékiek kezén lévő területen dolgozó mentők, az úgynevezett fehérsisakosok is használják, sőt maguk is részt vesznek annak fejlesztésében.

„A polgári védelmi technikusok igyekszenek olyan helyen is elérhetővé tenni a szolgáltatást, ahol nincs internet” – mondta Ibrahim Ab Laisz, a rendszer észak-szíriai koordinátora.

A szíriai háborúban több mint 350 ezren haltak meg 2011 óta, közülük harmincháromezer polgári személy szíriai vagy orosz légitámadások áldozata lett.

Jaeger azt is beismerte, hogy a Sentry nem mindig megbízható, de „minél több életet igyekszünk megmenteni” – tette hozzá. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?