A hidegháború óta a legsúlyosabb európai válság

MTI-ÖSSZEFOGLALÓElemzők szerint váratlanul érte Európát és az Egyesült Államokat, hogy Barack Obama amerikai elnök figyelmeztetése ellenére bejelentették a Vlagyimir Putyin orosz elnök által kezdeményezett katonai beavatkozást.

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Elemzők szerint váratlanul érte Európát és az Egyesült Államokat, hogy Barack Obama amerikai elnök figyelmeztetése ellenére bejelentették a Vlagyimir Putyin orosz elnök által kezdeményezett katonai beavatkozást. „Mindenkit megleptek, az egész világ improvizál” – mondta Francois Heisbourg, a Stratégiai Kutatások Francia Alapítványa (FRS) nevű agytröszt elemzője. „Európa számára a hidegháború vége óta ez a legsúlyosabb válság” – vélekedett Jörg Forbrig, a Germand Marsall Fund kelet-európai programigazgatója. „A gond az, hogy Putyin sokkal gyorsabban tud lépni céljai elérése érdekében, mint Washington vagy Európa. S számunkra az a gond, hogy nem tudjuk, hová akar menni. (…) A cél, amelyen nagyon gyorsan el kell gondolkoznunk, az, hogy megakadályozzuk egy hasonló forgatókönyv bekövetkezését más régiókban” – hangsúlyozta Andy Kuchins, a Nemzetközi Stratégiai Kutató Központ programjának igazgatója.

A történtek a 2008-as grúziai forgatókönyvre emlékeztetnek: az ötnapos villámháború azzal végződött, hogy Moszkva elismerte két grúziai szakadár terület, Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét, s több ezer orosz katonát vonultatott fel a térségben. Egy esetleges nyugati katonai beavatkozás most is kizárt, a nyomásgyakorlás kizárólag diplomáciai és gazdasági lehet – hangsúlyozták a szakértők. „Egy sor figyelmeztetés hangzott el, eredmény nélkül. Sokkal erősebb politikai jelzésekre és nyomásra van szükség” – mondta Heather Conley, az CSIS európai programigazgatója. Oroszország elleni gazdasági és diplomáciai intézkedések várhatók. Az elemző szerint „Obama részvétele a három hónap múlva esedékes (szocsi) G8-csúcson igencsak valószerűtlen”. A hét iparilag fejlett ország és Oroszország (G8) Szocsiba tervezett csúcstalálkozója előkészületeinek felfüggesztését szorgalmazta tegnap Laurent Fabius francia külügyminiszter is. Az USA és Kanada már jelezte, nem vesz részt a csúcstalálkozót előkészítő tanácskozásokon.

Az USA egyeztetéseket folytat európai szövetségeseivel arról, hogy milyen árat fizettessenek Oroszországgal egy ukrajnai intervencióért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?