Kamil Šaško, az újonnan kinevezett egészségügyi miniszter azt ígérte, mielőbb tárgyalásokat kezdeményez az egészségügyi dolgozókkal a konszolidációs csomag kapcsán
Kamil Šaško az új egészségügyi miniszter
Peter Pellegrini köztársasági elnök csütörtök délután elfogadta Zuzana Dolinková (Hlas) lemondását, és ki is nevezte a helyére az új egészségügyi minisztert, Kamil Šaškót.
Pellegrini megköszönte a távozó tárcavezető közel egyéves munkáját, és kiemelte, Dolinkovának számos kihívással kellett szembenéznie az előző kormányok elhibázott járványkezelése és felelőtlen gazdálkodása miatt. Az új miniszternek pedig azt üzente, most már rajta múlik, hogy mielőbb megoldja az egészségügyi dolgozókkal kialakult konfliktust, akik a konszolidációs csomag elfogadása miatt nem lesznek hajlandók vállalni a túlórákat, sőt, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) már elkezdte gyűjteni az orvosok felmondását is.
Šaško, az újonnan kinevezett miniszter a sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a helyzet megoldása érdekében azonnali tárgyalásba kezd az egészségügyi dolgozókkal. Továbbá kiemelte, az egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy figyelemmel kísérje az egészségügybe áramló pénz útját, és kiértékelje, hogyan lehet a lehető leghatékonyabban felhasználni az anyagi forrásokat. Az új tárcavezető azt ígérte, külön figyelmet szentel majd az egészségbiztosítók pénzügyi gazdálkodásának. Hangsúlyozta, a tudományos tények alapján fogja irányítani a minisztériumot, és nem hagyja, hogy a sarlatánság teret kapjon.
Az új miniszter
Šaško Londonban szerzett befektetési bankári képesítést. Karrierjét a 2010-es évek elején a magánszférában kezdte, majd megfordult a pénzügyminisztériumnál és az Európai Unió Tanácsánál is. 2020 és 2023 között a Szlovák Nemzeti Banknál dolgozott mint szabályozási és felügyeleti szakértő. A 2023-mas parlamenti választás után a gazdasági minisztérium államtitkárává nevezték ki. Korábban nem dolgozott az egészségügyi szektorban, családja azonban több szálon is kötődik az ágazathoz: az anyósa, Monika Pažinková 2012 és 2016 között, tehát a második Fico-kormány idején az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) elnöke volt, a felesége, Mariana Šašková pedig egy ideig Dolinková irodavezetőjeként dolgozott az egészségügyi minisztériumban (mostanra azonban már ő is elhagyta a tárcát).
Az egészségügy azonban nem teljesen ismeretlen terület Šaško számára, hiszen a tavalyi választás előtt részt vett a Hlas tematikus kampányrendezvényein, többek közt Dolinková és Michal Štofko társaságában. Utóbbit a választás után kinevezték az egészségügyi tárca államtitkárává.
Egyből a mély vízbe
Az ellenzéki képviselők ennek ellenére bírálják a Hlast, amiért egy olyan személyt választottak a tárca élére, aki nem rendelkezik sok tapasztalattal az egészségügy terén. Többek közt Tomáš Szalay, az SaS parlamenti képviselője is ezzel érvelt. Szerinte az országnak olyan egészségügyi miniszterre lenne szüksége, aki elismert, jó kapcsolatokat ápol a szektor képviselőivel és képes lesz meghozni a népszerűtlen, ámde elengedhetetlen reformokat.
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, a Hlas elnöke ezzel szemben úgy véli, Šaško egy nemzetközi tapasztalattal rendelkező, jó képességű menedzser, aki képes lesz vegyíteni a stratégiai gondolkodást a gyakorlatias intézkedésekkel.
Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia (PS) parlamenti képviselője szerint Šaškónak nehéz lesz rendet tennie abban a káoszban, amit Dolinková hagyott maga után, és Robert Fico (Smer) miniszterelnök támogatása nélkül erre nem is lesz képes.
Dolinková távozásának egyik oka éppen az volt, hogy már nem élvezte a kormányfő bizalmát, és Fico ennek nyilvánosan is hangot adott. Nem ez volt az első eset, hogy a Fico-kabinet egészségügy miniszterének távoznia kellett a Smer elnökének bírálata miatt, 2019-ben Andrea Kalavská is hasonló okok miatt mondott le.
Dolinková jövője
A távozó egészségügyi miniszter sorsa továbbra is kérdéses, e cikk megjelenéséig nem erősítette meg, hol folytatja a karrierjét. A döntése viszont kulcsfontosságú lehet a teljes koalíció működése szempontjából. Visszatérhetne akár a parlamentbe is, ebben az esetben Miroslav Čellárt, a parlament alkotmányjogi bizottságának elnökét váltaná.
Az utóbbi hetekben a koalíció belső feszültségei látványosan a felszínre törtek, elsősorban az SNS és a Hlas között. Ez a gyakorlatban is megnyilvánult, amikor a képviselők Michal Šimečka (PS), a parlament alelnökének leváltásáról döntöttek. A teljes koalíció 79 szavazattal rendelkezik, a PS vezetőjének eltávolítását viszont csak 76-an támogatták, ugyanis a Hlas három képviselője (Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš és Roman Malatinec) nem értett egyet a Smer és az SNS indítványával. Ha Dolinková visszaül a parlamentbe, elképzelhető, hogy a Hlas frakciója egy újabb olyan személlyel bővül, aki elvi okok vagy akár személyes sértettség miatt nem hajlandó együtt szavazni a koalícióval a megosztó kérdésekben. A szlovák parlamentben a 76 támogató szavazat a lehető legtörékenyebb többségnek számít.
A Denník N értesülései szerint Dolinkovának felajánlottak egy nagyköveti pozíciót is, de egyelőre nem tudni, hogy elfogadja-e.
(nar, TASR, Denník N)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.