A növényvédő szerek piacán az utóbbi években jelentős változások történtek. Amit több mint egy éve még csak rebesgettek, idén november közepére valósággá vált. Ekkor ugyanis hivatalosan is bejelentették, hogy a Bayer vegyipari konszern megvásárolta az Aventis CropScience társaságot.
Új évben új névvel
A Bayer a vegyi készítmények piacán több mint százéves múlttal, hagyományokkal rendelkezik. Európában erős a pozíciója. Miért volt szükség az Aventis megvásárlására?
- Ma már nyilvánvaló, hogy a konkurenciaharc az egész világon és az összes ágazatban egyre élesebbé válik. A vegyiparra és a növényvédő szerek gyártására ez úgyszintén érvényes, s aki meg akarja tartani a pozícióit a piaci versenyben, annak elsősorban a saját fejlesztésekre kell összpontosítania. Napjainkban egy új hatóanyag kifejlesztésére mintegy 150 millió eurot, megközelítőleg 6,5 milliárd koronát kell fordítani, s ebből következik, hogy elsősorban a nagyvállalatok képesek lépést tartani a fejlődéssel, ők tudják hatékonyabban kihasználni a kutatásra fordított beruházásokat. Köztudott, hogy a Bayer elsősorban a rovar- és gombaölő szerek piacán rendelkezik jelentős pozíciókkal, az Aventis CropScience viszont a növényvédelemben a gyomirtószerek piacán foglalt el előkelő helyet. A két cég összevonásával egy valóban erős, e piac minden jelentős szegmensében komoly szerepet játszó cég alakult, amely ráadásul a biotechnológiai eljárások terén is újat hoz. A Bayer CropScience megalakulása óta megközelítőleg 7 milliárd eurós forgalmával a világcégek élmezőnyébe került, s ebből természetesen a mezőgazdasági termelőknek is hasznuk lesz, hiszen hatékonyabb és biztonságosabb készítményekhez, eljárásokhoz jutnak majd hozzá.
Az új társaság eléggé bonyolult folyamat eredményeként jött létre...
- Az Aventis megvásárlásáról szóló első hírek még 2001 tavaszán keltek napvilágra, a szerződés aláírására ugyanazon év őszén került sor. Ebben a folyamatban fontos szerepet játszottak a monopolellenes hivatalok, amelyek arra ügyelnek, hogy a vállalatok ne szerezzenek domináns szerepet egy-egy termék piacán, s végülis az ő döntésük alapján 2002 júniusában a Bayer CropScience néhány termékének gyártási jogát eladta, ugyanakkor lehetővé vált számára, hogy megválassza azt a termékstruktúrát, amellyel hatékony és minőségi készítményeket kínálhat a mezőgazdasági termelőknek az egyes növénykultúrák védelmére. Az anyacég ezzel a lépéssel egyúttal holding típusú társasággá alakult, amely négy területre összpontosítja a figyelmét: a műanyagok gyártására (Bayer Polymers AG), a vegyi anyagok előállítására (Bayer Chemikals AG), az egészségvédő szerek, gyógyszerek gyártására (Bayer HealthCare AG) valamint a növényvédő szerek gyártására és forgalmazására (Bayer CropScience AG)
Milyen célokat tűzött ki a Bayer CropScience a piaci pozíciók megszerzését illetően?
- A két önállóan is erős társaság egyesítésével olyan cég jött létre, amely valóban komoly szerepre számít a piacon, s ebből a helyzetéből adódóan stabil partnere lesz üzletfeleinek. Tudni kell, hogy a Bayer CropScience a világban összesen több mint 20 ezer alkalmazottat foglalkoztat. Európai méretekben 20 százalékos piaci részesedéssel számolunk. Céljaink között szerepel, hogy megerősítsük előkelő helyünket a technológiai innovációk és fejlesztések terén. Szlovákiában meghatározó cégek közé akarunk tartozni. Az itt regisztrált termékek között 30 fajta gyomirtószer, 25 fajta gombaölő szer, 10 fajta rovarölő készítmény, 11 csávázószer valamint 8 féle levél- és talajtrágya szerepel. Terveink szerint az elkövetkező esztendőkben évente 5—7 új terméket vezetünk majd be a piacra.
Milyen szerkezeti változások történtek a cég életében?
- Miután a szlovákiai képviselet 2003 januárjától teljesen önálló szervezeti egységként kezdi meg működését, cégünk központjában az adminisztrációs és marketing osztály mellett külön osztály foglalkozik majd termékek nyilvántartásba vételével és a fejlesztéssel, valamint az eladással. Termékeinket az egész országban továbbra is 5 regionális képviselőnk révén forgalmazzuk, akik természetesen szakmai tanácsadókként is működni fognak.
Mit hoz az új társaság a mezőgazdasági termelők számára?
- Elsősorban jóval szélesebb termékkínálatot, amelyben gyakorlatilag az összes termesztett kultúrnövény teljeskörű védelmére megfelelő szerek állnak majd a termelők rendelkezésére a rovar- és gombaölő szerektől kezdve a gyomirtókon át a csávázószerekig és levéltrágyákig. Ezek a készítmények elsősorban a gabonafélék, a kukorica és az olajosok, valamint a gyümölcs és a szőlő termesztésében használhatók. Emellett a növényvédelemben a gyakran változó és igényes feladatok megoldásában bátran támaszkodhatnak munkatársaink és növényvédelmi szakembereink tapasztalataira, akik Szlovákiában országos hálózatba szervezve adnak tanácsot a termelőknek, üzleti partnereinknek. Ebben a közös tímben mind a Bayer, mind pedig az Aventis szakemberei helyet kaptak, biztosítva ezáltal a tapasztalatok és az ismeretek átadásának folytonosságát. Mindkét cég szellemi, kutatási, fejlesztési kapacitásának összevonása és szakembereinek tudása garanciát jelent arra is, hogy az elkövetkező időszakban piacra bevezetett új készítményekkel és eljárásokkal folyamatosan támogatni tudjuk a mezőgazdasági termelőket az egészséges, életerős növényállományok termesztésében valamint a hatékony, környezetbarát termelésben. (szl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.