A szamócában a növényvédelmet csak nagyon indokolt esetben szabad végezni. A védekezésre esetleg a szürkepenész adhat okot, amely a párás, nedves helyeket kedveli. Ellene a szüretelés alatt egy speciális növényvédő szerrel védekezhetünk, melynek a várakozási ideje egy nap.
Szürkepenészes rothadás
A ribiszke és a köszméte (egres) nem igényel állandó védettséget a különböző kártevők és korokozók ellen. Általában csak akkor kell védekezzünk, ha valamilyen elváltozást észlelünk a növényen. Júniusban a lisztharmatgomba és a levélhullást előidéző gombák tehetik szükségessé a permetezést.
A héjas gyümölcsök növényvédelmére általában nem kell sok gondot fordítanunk. A dió esetében a legtöbb kártevő, korokozó csak esztétikai károkat okoz, ezért a fa több évtizeden keresztül is egészségesen fejlődik. Kiváltképp, ha üde, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajba ültetjük. A telepítéskor kerüljük a fagyzugos helyeket.
A mogyoró ellenálló a betegségekkel szemben. A károsítókra akkor kell nagyobb figyelmet szentelnünk, ha a mogyoróbokrunkat az erdő közelében telepítettük.
Ha sikerült megfelelőképpen védekeznünk a tafrinás betegség ellen, akkor már a növényvédelem nehezén túl vagyunk. Júniusban az őszibarackfán már ritkábban kell számítanunk gombás betegségek kialakulására, leginkább kártevőkre érdemes összpontosítanunk. A legtöbb feladatot ebben az időszakban a levéltetvek és gyümölcsmolyok adják számunkra. A levéltetvek közvetlen kártétele is súlyos tüneteket okozhat, de a vírusos betegségek terjesztésével a fa sorsát is megpecsételhetik. (kertpont.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.