Az Európai Bizottság régóta és folyamatosan foglalkozik az álhírek cáfolásával és a tények tisztázásával. Ez különösen fontos az európai parlamenti választások előtti időszakban, hogy felhívja a figyelmet a dezinformáció és a külföldi manipuláció veszélyeire.
Az Európai Bizottság harcol a dezinformáció ellen
Az europa.sk weboldal egységes hozzáférési pontként biztosítja majd a stratégiai kommunikációval és a dezinformáció elleni küzdelemmel kapcsolatos valamennyi releváns információt és forrást.
A dezinformáció elleni küzdelem valamennyi európai intézmény közös erőfeszítése. Az EU szorosan együttműködik az online platformokkal, és arra ösztönzi őket, hogy támogassák a hiteles forrásokat, szorítsák vissza a bizonyítottan hamis vagy félrevezető tartalmakat, és távolítsák el a jogellenes vagy fizikai károkat okozó tartalmakat.
Hogyan ne dőljünk be a dezinformációnak? Íme öt tipp a szakértőktől
Íme 5 biztos tipp az EDMO szakértőitől arra vonatkozóan, hogyan ne dőljünk be a dezinformációnak és az információmanipulátoroknak, és hogyan ellenőrizhetjük az interneten nap mint nap hozzánk eljutó tartalmak valóságtartalmát:
1. Először is, az információk továbbítása előtt várjon egy kicsit, használja kritikus gondolkodását. Várja meg, amíg az információ által kiváltott érzelmek első hulláma lecseng.
2. Derítse ki, hogy az információt más források is közölték-e. Ne kapkodjon, a továbbítás előtt derítse ki, megjelent-e már máshol is az információ. Használjon legalább egy hiteles hírforrást, és ellenőrizze, hogy más független források is megerősítették-e az információt.
3. Használjon magasabb fokú keresést. Sok internetes kereső kínál olyan eszközt, amellyel meg lehet találni a képek eredetét. Rákereshet egy adott fotóra vagy képernyőképre. Előfordulhat, hogy a terjesztett üzenet látszólag valami aktuális dologról szól, de a kísérő kép vagy fotó ellenőrzése során kiderül, hogy a kép egy teljesen más, a múltban történt eseményhez tartozik, és a képet teljesen más kontextusban használták fel, ami a kísérő üzenet minőségéről is árulkodhat.
4. Látogasson el egy tényellenőrző oldalra, hogy megnézze, az foglalkozott-e már a kérdéses információval. Egyes médiaszervezetek jelentős erőfeszítéseket tesznek az információk ellenőrzésére, és minden forrásukat rendelkezésre bocsátják, így ön is elvégezheti a saját tényellenőrzését. A jól bevált tényellenőrző szolgáltatások közé tartozik többek között a DW Fact Check, a FRANCE24 Les Obervateurs, az AFP Factcheck és az EUvsDisinfo, az euromyths és még sok más.
5. Kövesse az alapszabályt – ha valami túl jó vagy túl rossz ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem igaz.
Forrás: www.euromyty.sk
MÍTOSZ: Brüsszel zsarolja az uniós tagállamokat az uniós források leállításával.
A közösségi médiában ismét olyan hamis állítások keringenek, amelyek szerint az EU zsarolja a tagállamokat az uniós források leállításával és a belügyeikbe való indokolatlan beavatkozással. Szeretnénk tisztázni ezeket az állításokat, és néhány tényt közölni a nyilvánossággal.
TÉNYEK: Alapvető fontosságú, hogy az uniós országok betartsák azokat a közös elveket és szabályokat, amelyek mellett az unióhoz való csatlakozáskor elkötelezték magukat. Az EU rendelkezik olyan mechanizmusokkal, amelyekkel érvényre juttathatja ezeket a szabályokat és az EU-szerződésben rögzített alapértékeket. A jogállamiság védelmének egyik legerősebb eszköze az EU-szerződés 7-es cikkelye, amely a tanácsban a szavazati jog felfüggesztéséhez vezethet. 2021 óta létezik egy olyan mechanizmus is, amely az uniós költségvetési finanszírozáshoz való hozzáférést attól teszi függővé, hogy az uniós tagállamok betartják-e a jogállamiság elvét. Ez a költségvetési védelem további szintje, amely kiegészíti az unió pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló eszközöket. Az uniós tagállamok szavazással, minősített többséggel döntenek arról, hogy alkalmazzák-e ezt a mechanizmust. Ha az Európai Bizottság úgy találja, hogy egy ország megsérti a jogállamiságot, akkor aktiválhatja ezt a mechanizmust. A bizottság először felszólítja az országot, hogy orvosolja a helyzetet.
Ha az ország nem teszi meg a szükséges intézkedéseket, a bizottság dönthet úgy, hogy felfüggeszti vagy leállítja az uniós források felhasználását. Ez a mechanizmus valamennyi uniós finanszírozási programra, így a Gazdaságélénkítési Tervre is érvényes. A mechanizmus nem a tagállamok megbüntetését szolgálja, hanem azt biztosítja, hogy az EU adófizetők pénzét felelősségteljesen használják fel.
MÍTOSZ: Brüsszel jogállamisági kérdésekkel kapcsolatos követelései indokolatlan beavatkozást jelentenek a tagállamok belügyeibe. Az EU-nak nem kellene beavatkoznia a szlovák igazságszolgáltatásba.
TÉNYEK: Az EU tagországaként Szlovákia jelentős összegeket kap az EU-tól, és az EU érdeke, hogy ezeket a forrásokat felelősségteljesen és hatékonyan használják fel. Az EU ellenőrzi a szabályok betartását, hogy megakadályozza az adófizetők pénzével való visszaélést. Az Európai Bizottságot például érdekli, hogy a különleges ügyészi hivatal megszüntetése után lesz-e elegendő garancia az európai pénzekkel kapcsolatos esetleges csalások kivizsgálására Szlovákiában. Az uniós szabályoknak és elveknek való megfelelés biztosítja az átláthatóságot és méltányosságot a pénzügyi források felhasználása során.
A tagállamok jogrendszerei eltérőek lehetnek, de a jogállamiság alapelveiről, amelyeket minden tagállamban tiszteletben kell tartani, meglehetősen széles körű konszenzus van érvényben. Az Európai Bizottság ezeket az elveket a jogállamiságról szóló jelentésében ellenőrzi, amely értékeli a jogállamiság több pillérének működését az egyes tagállamokban, és azt, hogy azok megfelelnek-e az európai normáknak. Az Európai Bizottság nem ír elő semmit, csak értékel és ajánlásokat tesz.
A 2023-as jelentésében az Európai Bizottság úgy értékelte, hogy Szlovákiában működik a jogállamiság, de hét konkrét ajánlást fogalmazott meg Szlovákia számára azokon a területeken, ahol a szlovák jogrendszer elmarad az európai normáktól. A jelentés négy területre összpontosít: az igazságszolgáltatási rendszerre, a korrupcióellenes keretrendszerre, a pluralizmusra és a médiaszabadságra, valamint egyéb intézményi kérdésekre a fékrendszerekkel és ellensúlyokkal kapcsolatban.
Forrás: Az Európai Bizottság szlovákiai képviselete
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.