A utolsó tábornapon kihirdették a heti versenyeredményeket és átadták a jutalmakat, majd kisorsolták a tombolát (A szerző felvétele)
Nyári tábor a 21 éves Játékvár Játszóházzal
Egy esős nap másnapján látogattam el a csallóközcsütörtöki nyári tábor színhelyére, miután a focipályáról, a tábor fő helyszínéről át kellett költözniük a kultúrházba, mert a pálya szinte teljesen felázott.
Idén az olimpia volt a középpontban, nem csoda tehát, hogy az egész héten a sportpályán voltak, de a kreatív táborvezetőknek hála a zárt, ám tágas térben is remekül feltalálták magukat a gyerekekkel. Az 5 napos nyári táborban több mozgásos elfoglaltság is volt, de nagy hangsúlyt fektettek az ismeretterjesztésre is. Pénteken, az utolsó napon, átadták a jutalmakat a gyerekeknek, melyeknek a versenyeredményeiktől függetlenül, az óvodás korú gyermekektől egészen a középiskolásokig mind nagyon örültek. Kaptak gyerek könyveket, játékokat, sport, valamint rajzeszközöket, melyeket, ahogy a tábor teljes összköltségét önkéntes felajánlásokból, valamint az önkormányzat által megszavazott éves támogatásából finanszíroztak. Tábordíj nem volt.
21 év
A Játékvár Játszóház nyári táborát már 21. éve rendezik meg és a kezdeményezés eredeti koncepciója, a csallóközcsütörtöki Játékvár Játszóház is ugyancsak 21 éves.
„Anyaságin voltam otthon a lányommal, amikor egy éves lett, elkezdtek nagyon hiányozni a gyerekek. A kettőt szerettem volna ötvözni, valamilyen hasznos tevékenységet szerettem volna kitalálni, ami a saját gyermekemnek és a többi gyereknek is jó”
– mondta el Sill Zsuzsa pedagógus, aki már 1995 szeptembere óta tanít, 19 évig Csallóközcsütörökön, aztán Illésházán az iskola bezárásáig, majd 2022 szeptemberétől a Pozsonyi Duna Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnáziumban.
Egy kolléganőjével álltak össze, akivel megegyeztek abban, hogy havi egy alkalommal találkoznak a gyerekekkel, akikkel kézműveskedtek. Kis idő elteltével felismerték, hogy módszertanilag sem megfelelő, ha a kisebbek együtt vannak a nagyobbakkal, hiszen a gyerekeknek minden korosztályban más-más igényeik vannak. A gyerekek annyira megszerették a foglalkozásokat, hogy fennállásuk második évében elgondolkodtak azon, hogy gyakoribbá tegyék azokat. Ekkor már havonta kétszer találkoztak, egyszer a fiatalabb és egyszer az idősebb gyerekekkel. Ezekre a foglalkozásokra a helyiek mellett járnak még Békéről, Gombáról és Csákányból is, ugyanis az alapiskola Csákány községgel van összeköttetésben.
A kezdetek óta polgári társulásként működnek, a szervezet nevét pedig a gyerekek választották ki, így lett Játékvár Játszóház. A Játékvár mellett párhuzamosan működik a Pöttöm Klub is, ahol többnyire óvodásokkal foglalkoznak. Innen kinőve pedig a Játékvárba kerülnek ők is. Repertoárukat fokozatosan bővítették, de az évek során a vezetőség több tagja is kicserélődött.
Tematikus hetek
A nyári program pedig rendszerint egy ötnapos tábor volt. Ide főleg helyi gyerekek járnak, vagy olyanok, akiknek a nagyszülei Csallóközcsütörtökben élnek. Többen a szülők közül ekkorra időzítik a hazaútjukat, a nyaralásukat. Maga a tábor is minden évben tematikus jellegű, melyeket minden évben igyekeznek sokrétűen megközelíteni. Ebben az évben az olimpiáé volt a főszerep. 5 foglalkozás közül lehetett választani, melyeket egymás után, körforgásszerűen próbálhattak ki a gyerekek.
„Bővült a csapatunk egy, a Pozsonyi Kalligráfiai Szakközépiskolában dolgozó tanárnővel, akivel például most egy teljes nap a könyvkötészettel és az iniciálékkal foglalkoztunk. A programok szervezésénél igyekszünk odafigyelni arra, hogy a finommotorikát és a kognitív készséget is fejlesszük, de mivel hogy a nyár a szabadabb programokról szól és fiúk is lányok is vannak vegyesen, ezért például 11-es rúgó versenyt is szervezünk”
– részletezte Sill Zsuzsa. Volt diákjai is sokat segítenek, akiknek a gyerekei ugyancsak hozzájuk jártak, vagy járnak most is. Ennek hála, a mostani táborban rendőrbemutató is volt. Minden évben érkeznek spontán felajánlások is, javaslatok, ötletek, de a kemény mag, ami a társulás mögött áll a 9 tagú vezetőség, illetve a mindenkori szülők, akiknek a gyerekei aktívan részt vesznek rendezvényeiken. Az idei táborban 35 gyerek volt, akikkel összesen 7 felnőtt foglalkozott, de volt már olyan év is, amikor több mint 40 gyerek érkezett.
Rajzversenyek
Fennállásuk tizedik évében hirdették meg első rajzversenyüket, ami ma már járási szintű népszerűségnek örvend.
„Lassan építkező típus vagyok, ami nem önbizalomhiányt jelent, én inkább szeretem először kicsiben kipróbálni az egyes ötleteket, hogy megnézzem, van-e rájuk érdeklődés, szeretik-e a gyerekek. Az első rajzversenyt elsősorban csak a sajátjainknak hirdettük meg, de már akkor is csatlakoztak hozzánk Légről és még másik két községből is. Később már sokkal messzebbről, még Szepsiből is érkeztek rajzok”
– mondta el a szervező, aki magyar-zene szakos tanárként először népmesék tematikáját javasolta, „Boszorkányok és sárkányok a magyar népmesékben” címmel, majd évről évre minden januárban újabb témakört hirdettek meg. Volt már „Csallóközi gyerekszemmel”, „Minden, ami magyar”, „Csallóköz növény és állatvilága” című és környezetvédelmi tematikájú pályázat is.
Az utóbbi években olyan nagy érdeklődés övezte a rajzpályázatot, hogy kénytelenek voltak helyszínt váltani és egyenesen a járási központban, Dunaszerdahelyen megszervezni az ünnepélyes eredményhirdetést, először a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban, majd a későbbi években pedig már a Vovo Land játszóházban. Idén a rajzpályázat elmaradt, ugyanis a társulás tagságának átszerveződésével nem tudtak megfelelő időt szánni a szervezésre.
Játékvár Játszóháznak a szülőkön kívül több támogatójuk is van, többek között a helyi önkormányzat, amely minden évben egy fix összeggel szponzorálja a társulást, de pályázataik is rendszerint sikeresek, melyekből fennállásukat és rendezvényeiket finanszírozzák.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.