A futók az újvidéki vasútállomás előtt
Péntek reggel Belgrádból indultak el az első egyetemista futók. A csoport Újvidéken 21 fősre bővült. Május 12-ére szeretnének Brüsszelbe érni, hogy így hívják fel a figyelmet a szerbiai közállapotokra.
Nagyjából másfél héttel ezelőtt ért célba Strastbourgban a szerbiai politikai és társadalmi állapotok miatt tiltakozó kerékpáros csapat. Már ekkor lehetett tudni, hogy más hallgatók futva szeretnének eljutni az Európai Unió másik központi városába, Brüsszelbe.
A futás végül péntek délelőtt indult el Belgrádból. A tartományi székvárosban tartottak pihenőt, ahol újabb egyetemisták csatlakoztak a csoporthoz. Újvidékről végül 21-en indultak útnak, köztük hat lánnyal. Mindannyian foglalkoznak valamilyen mozgásformával, úgy gondolják, bírni fogják a terhelést.
Lara Tomin, az Újvidéki Egyetem műszaki karának másodéves hallgatója rendszeres futónak számít. A Danas napilapnak úgy fogalmazott, azért érkezett, hogy „Szerbiáért fusson“.
Az európai intézményektől azt várom, hogy meghallgassanak, támogassanak minket, s hogy elfogadják a tényt, miszerint valaminek változnia kell Szerbiában
– fogalmazott.

Első állomásuk a horvátországi Eszék városa lesz ma este. A kerékpárosokkal szemben útjuk során kihagyják Magyarország és Szlovákia területét is. Ausztria, Németország, Franciaország és Luxemburg érintésével érkeznek majd Belgiumba. Megállnak Strasbourgban is, ahol majd pihenőnapot tartanak. Hozzávetőlegesen napi 100 kilométert fognak lefutni. Hogy a távot mindenki be tudja fejezni, ezért egyszerre nem fut mindenki, csak néhányan. Pihenő társaik eközben furgonból követik majd őket.
Pólóikon a „Nobel-díjasok tiszteletkört futnak” felirat olvasható, amellyel Dušan Kovačević 1982-es kultikus filmjére (Maratonci trče počasni krug; magyarul: Lopják a koporsómat) utalnak.
Az ütemterv szerint május 12-én érnek Brüsszelbe. Ekkor már ülésezni fog az Európai Parlment, amelynek vezetőivel szeretnének találkozni. Különféle leveleket szeretnének nekik átnyújtani, amelyekben a szerbiai helyzetről közölnek majd velük információkat.
A jelképes akció szervesen kapcsolódik ahhoz a tiltakozáshullámhoz, amely már tavaly november óta tart Szerbiában. A demonstrációk a Szerb Haladó Párt vezette jelenlegi kormány és Aleksandar Vučić államfő ellen zajlanak, akiket felelősnek tartanak a szerbiai közállapotokért, ill. az újvidéki vasútállomásnál történt tragédiáért. A 2024. november 1-én bekövetkezett incidens nyomán 16 civil halt meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.