Ügynök volt a dékán

Kassa. A Kassai Műszaki Egyetem Művészeti Karának oktatói és diákjai aláírásokat gyűjtöttek a dékán leváltására. Jaroslav Jarema ugyanis szerepel az ügynökök listáján, ezt a tényt azonban mindeddig sikerült eltitkolnia.

A dékán neve a Cibulka-féle listán ugyan nem szerepelt, a Nemzeti Emlékezet Hivatala honlapján közzétett listán azonban igen, és bár születési adatai hiányzanak a rubrikából, „Design” fedőneve alapján nem lehet kétséges, hogy az évtizedek óta ipari formatervezéssel foglalkozó jelenlegi dékánról van szó.

Sokak szerint egyébként a Kassai Műszaki Egyetem a volt kommunista káderek, illetve ügynökök melegágya, a rektor ugyanis szintén szerepel a listán, az intézmény kvesztorának kommunista titkosszolgálati múltja pedig köztudott Kassán.

A művészeti karon napok alatt 90 aláírást gyűjtöttek Jarema leváltására, ez a kar összlétszámának egyharmada. Ahhoz, hogy az akadémiai tanács foglalkozzon az ügygyel, ötven aláírás is elég lett volna. A petíció kezdeményezői a dékán szakmai hozzáértését is megkérdőjelezik, szerintük ugyanis 1989 előtt a docensi kinevezéshez elég volt, ha az illető „jó káder”, Jarema pedig nem tette le az ehhez szükséges vizsgákat. A rendszerváltás után kvalitásaikat bizonyítandó sokan pótolták ezt a mulasztást, Jarema azonban nem volt köztük. „Én magamtól is lemondanék, ha megtudnám, hogy munkatársaim egyharmadának kifogásai vannak ellenem, és nem szívesen dolgoznak a vezetésem alatt” állítja Lukács Zsolt dékánhelyettes, a petíció egyik kezdeményezője.

Az akadémiai tanács, amelynek ülései egyéb alkalmakkor nyilvánosak, csütörtökön a sajtó kizárásával vitázott. Az indulatok állítólag pattanásig feszültek, a dékán azonban végül a helyén maradt, sőt a szenátus nem is szavazott leváltásáról. Jarema docens, bár a teremben nem cáfolta, hogy küldött írásos jelentéseket az állambiztonságiaknak, a sajtónak csupán annyit mondott, hogy lelkiismerete tiszta, szándékosan soha senkinek nem ártott, és már kérvényezte a Nemzeti Emlékezet Hivatalánál a rá vonatkozó iratok kiadását. Munkatársai közül azonban páran attól félnek, ha a doszszié a dékán kezébe kerül, eltűnhetnek belőle a „rázós” dokumentumok, és csak egy válogatás kerül nyilvánosságra.

Az általunk megkérdezett diákok hatvan százaléka nem tartja kielégítőnek a karon folyó oktatás és a tanulás feltételeinek színvonalát, nevét azonban senki sem vállalta nyilatkozatához. „Ne csodálkozzanak ezen. Mindannyian sikeresen be szeretnénk fejezni tanulmányainkat ezen az egyetemen, és nem akarunk magunknak kellemetlenséget” – mondta egy harmadéves hallgató.

Információink szerint a kar mindkét dékánhelyettese kijelentette, amennyiben nem sikerül eltávolítani Jaremát a művészeti kar éléről, készek lemondani funkciójukról, mert nem tudják elképzelni a vele való közös munkát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?