Titoktartási kötelezettség

Szeptembertől új munkahelyem lesz, és most tárgyalok a leendő tulajdonossal a munkafeltételekről. Feltételei közt több szokatlan dolog is van (osztrák tulajdonosa van a cégnek), és ezek közül engem főként az aggaszt, hogy kikötötte: a munkaviszony fennállása idején nem dolgozhatok más helyen, a munkaviszony megszűnése után pedig nem mehetek olyan céghez dolgozni, amelyik hasonló tevékenységet folytat, nem kezdhetek vállalkozni hasonló területen. Indoklása szerint azért szükséges mindez, mert a munkám speciális gyártási technológiához kötődik. Jogszerűek ezek a korlátozások?
Jelige: jogszerűség

A munkaszerződés a munkáltató és a munkavállaló olyan jogait és kötelességeit tartalmazza, amelyek kizárólag a munkaviszony fennállásának időszakára vonatkoznak. A munka törvénykönyve nem teszi lehetővé, hogy az e jogszabály alapján megkötött szerződés bármelyik fél részére a munkaviszony megszűnése utáni időre vonatkozó kötelezettséget is tartalmazzon. A munkaszerződés ilyen tartalmat hordozó része érvénytelen.

A munkáltatónak éppen ezért nem áll módjában bármit is megtiltani a munkavállaló számára arra az időre vonatkozóan, amikor már megszűnt a munkaviszony. A munkáltatónak azonban természetesen jogában áll védeni a rendelkezésére álló eszközökkel a saját érdekeit. Jogosult kikötni, hogy a munkavállaló nem dolgozhat egyidejűleg másik olyan munkahelyen, amelyen hasonló jellegű termelés vagy tevékenység folyik, és nem folytathat ilyen jellegű vállalkozói tevékenységet sem. Joga van meghatározni azt is, hogy azon információk és ismeretek közül, amelyek a munkavállaló tudomására jutnak, melyeket tekint üzleti titoknak. Ha ezt a munkavállaló tudomására hozza, az a munkaviszony idején köteles az adott információhalmazt titokként kezelni. Ez a kötelezettség a munka törvénykönyvéből adódik, és nem szükséges azt külön a munkaszerződésbe foglalni.

A munkaviszony megszűnését követően a munkavállaló titoktartási kötelezettsége megszűnik, és lehetősége van szabadon bármilyen munkát vállalni. Akár vállalkozásba is foghat, amely során kamatoztathatja az előző munkahelyén elsajátított ismereteket. A munkáltatónak ekkor már csak nagyon korlátozott lehetősége van arra, hogy az érdekeit védje. A munkaadó a munkaviszony megszűnését követő időszakra a polgári törvénykönyv értelmében köthet olyan megállapodást a munkavállalóval, amelyben azt kötelezi, hogy a munkaviszony megszűnése után meghatározott ideig nem fogja felhasználni a megszerzett információt és tudást. A munkáltatónak arra kell magát köteleznie, hogy a korlátozás fejében bizonyos pénzbeli kártérítést fizet a volt munkavállalónak. Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?