Mi a jól működő házasság titka? Süll Tamás válaszol

Süll Tamás és felesége, Süll Kinga (Fotó: Kiss László/Reformátusok Lapja/Facebook)
Komárom |

Az egymásra szánt idő, a másik meghallgatása és megértése mind hozzájárul egy jól működő házassághoz. De hogyan tudjuk ezt hosszú távon is fenntartani? Süll Tamás, PhD. lelkipásztor, mentálhigiénés segítő szakember válaszolt nekünk.

Mi egy jól működő házasság titka?

A házasság egyrészt két ember közös együttműködése, vagyis nagyban függ attól, hogy a két személy mit ad bele, mit vár el, mit visel el és miként változik ebben a folyamatban. Másrészt függ a közvetlen környezettől is, a ráhatásoktól, milyen közegben, milyen kapcsolati rendszerben, ha úgy tetszik, milyen örökséggel van körbe véve a házasság. 

Ha egy jól működő házasságról beszélünk, akkor nem egy standard sablonról van szó, mivel mindenkinek valami más a jó, és mindenki máshol érzi az elégedettséget. 

Valaki a szaunában, valaki a lelátón, másvalaki pedig egy bevásárló központban, a következő pedig egy olajos műhelyben. Egy párkapcsolatban két ember elégedettségi szintjének kell megvalósulnia és nem csupán rövid, hanem elegendően hosszú távon. Ebben elengedhetetlen az egymásra szánt idő, odafordulás, meghallgatás, megértés, együttérzés, együtt gondolkodás, bizalom, önfeltárás, őszinte jelenlét… és folytathatnám az egyes elemeket.

Süll Tamás, aki már több évtizede foglalkozik a párkapcsolatok működésével (Fotó: Süll Tamás/Facebook)

Mi a hosszú házasság titka?

Egy házasságot hosszan fenntartani lehet úgy is, hogy elviseljük és megtűrjük egymást, és beáldozva életünket – vagy legalább is az egészségünket – fogcsikorogva kitartunk a másik mellett, bizonyítási vágyból, eleget téve akár egy személy, család, társadalmi vagy vallás szigorú elvárásnak. De gondolom nem erre vonatkozott a kérdés, hanem inkább arra, hogy hogyan lehet boldogan fenntartani egy házasságot, hogy annak ne kelljen válással emberi lelkeket megsebezve végződnie.

Elsősorban tudatosítanom kell, hogy önmagától nem lesz jó egy kapcsolat. Ugyanis szerethetjük egymást, élvezhetjük egymás társaságát, és lehet kettőnek jobb együtt, de az ember úgy működik sajnos, hogy ami tegnap jó volt, az már ma megszokott és holnap már unalmas lesz. Holnapután már lehet irritálni fog a másik szuszogása. Ha csak spontán engedjük alakulni a házasságunkat, félő, hogy nem is lesz hosszú életű – legalább is az elképzelésünk a házasságunkról. A házasság ugyanis olyan, mint egy kert, amit művelni kell, ha jó termést szeretnénk. És persze nem a termés betakarításával kezdődik és telik a kertész élete. Csupán saját vágyaink kielégítése nem lehet egy jó házasság alapja, sem kiindulója, sem célja! 

Persze mérvadó, hogy jól érezzem magam a párom társaságában, de tudnom kell, hogy egy házasságban a kihívások, a próbatételek és a küzdelmek nem valami véletlenek és mellékhajtások, hanem az élet és a kapcsolat szerves része.

Másodsorban bele kell tudnom nézni nemcsak fizikai, hanem lelki és érzelmi értelemben a saját tükrömbe, hogy tudjam, ki is vagyok én, honnan jövök, kivé váltam az eddigi életem során, mi jó nekem, mit tudok én adni a másiknak, kihez illek és kihez nem, azaz kire mondjak igent, és kinek egy határozott nemet. Kire van szükségem ahhoz, hogy úgy változzak a személyiségemben, hogy abban ne sérüljek sem én, sem a környezetem, hanem pont ellenkezőleg, hogy az hasznos fejlődést jelentsen számomra és a családom, barátaim, munkatársaim számára is?

Mit tanácsolna a továbblépőknek, akik válás után kezdenék újra?

Ma sokkal gyorsabban kilép egy személy a rossz kapcsolatból, mint régebben, de nem mindegy, hogy kilépek-e, lezárok-e valamit, vagy átlépek, lecserélek, gondolva, hogy valaki mással jobb, könnyebb lesz. Arra ugyanis kevésbé gondolunk, hogy az új kapcsolatba is magunkat visszük, ugyanazokkal az elemekkel, melyek talán hozzájárultak az előző kapcsolati elakadásokhoz is.

De egy válással nem áll meg az élet, még ha úgy is éljük meg, hogy padlót fogtunk. Párkapcsolati krízisekben érdemes felkeresni egy hivatásos segítőt, aki segít átvészelni a nehéz átmeneti időszakot, hogy ne maradjunk egyedül. 

Nem szégyen segítséget kérni, hiszen a válás nem azt jelenti, hogy rossz emberek vagyunk! Érdemes úgy ránézni az előző kapcsolatunkra, hogy abból minél többet tanuljunk és a következő életszakaszunkban úgy tudjunk berendezkedni, hogy ne tegyük meg ugyan azokat, vagy hasonló lépéseket. 

A változás pont az lehet, hogy még időben kérek segítséget, amikor még nem fertőződött el egy-egy érzelmi-lelki sebünk. Ma már olyannyira kifinomult az életünk sok területe, hogy a kapcsolatainkban is sokkal érzékenyebbek vagyunk, de annál több lehetőség rejlik a kapcsolatunk minőségének megmunkálásában. Ma olyan módszereket ismerünk, melyekkel jól tudunk segíteni azoknak, akik elégedettebb és boldogabb párkapcsolatra vágynak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?