Komoly teljesítmény két keréken

Embert próbáló kísérletre vállalkozott Marcsa András (Bandi), amikor úgy döntött, hogy belép a négyszázasok klubjába, azaz csatlakozik azon kevesekhez, akik elmondhatják magukról: egy nap alatt négyszáz kilométert tett meg – kerékpáron.Bátorkeszi„Közelgő 55.

Embert próbáló kísérletre vállalkozott Marcsa András (Bandi), amikor úgy döntött, hogy belép a négyszázasok klubjába, azaz csatlakozik azon kevesekhez, akik elmondhatják magukról: egy nap alatt négyszáz kilométert tett meg – kerékpáron.

Bátorkeszi

„Közelgő 55. születésnapom alkalmából döntöttem úgy, hogy legfőbb ideje nekivágni a négyszáz kilométernek. Elsősorban magamnak, másodsorban a kétkedőknek akartam bizonyítani, hogy nem túlzó az állítás: fekvőkerékpáron egy nap alatt akár négyszáz-ötszáz kilométert is meg lehet tenni” – nyilatkozta lapunknak Marcsa Bandi, aki 50. születésnapján döntött úgy, fekvőkerékpárra cseréli a cigarettát.

A fekvőkerékpár (rekumbens bicikli) a hagyományos biciklihez képest első ránézésre furcsának, kevésbé biztonságosnak, lomhának, sőt kényelmetlennek tűnik. Akik viszont kipróbálták, egybehangzóan állítják: ennek épp az ellenkezője igaz. A szakirodalom szerint a rekumbens szó (angol recumbent) a fekvő vagy hátratámaszkodó szóból ered. Azokat a kerékpárokat hívják így, amelyeknél a kerékpáros nem előre görnyedve vagy álló helyzetben, hanem kényelmesen, hátradőlve teker. „A rekumbens bicikli két fő előnye a hagyományos bringával szemben a kényelmes ülés biztosította komfort és a nagyobb sebesség. A fekvő testhelyzet miatt jelentősen kisebb a légellenállás, és mivel a tüdő nincs összenyomva, jobban működik, ami tovább növeli a bringás teljesítményét” – mondta Marcsa Bandi.

Eredeti tervét – 400 kilométer 24 óra alatt – a kísérlet során 24,2 kilométerrel sikerült túlteljesítenie. Marcsa Bandi 24 óra leforgása alatt fekvőbringáján 424,2 kilométert tett meg. 53,8 kilométer híján egy nap alatt teljesítette a Bátorkeszi–Prága távot (478 km). „Ezzel sikerült megdöntenem tavalyi teljesítményemet. Egy éve Seregélyesig tekertem, ami oda-vissza 300 kilométer. Idén optimálisabb körülmények között tettem meg a 424,2 kilométert. Úgy döntöttem, a Bátorkeszi–Komárom útvonalon teszem meg a négyszáz kilométert. Ehhez hatszor kellett letekernem a Bátorkeszi és Komárom közötti 68 kilométert” – részletezte Marcsa Bandi.

Az út során szerzett tapasztatait terjedelmes írásban tette közzé a Facebookon. „Minden fordulónak más varázsa volt. Más volt reggel 6-kor, más délelőtt 10-kor, és megint más délután 2-kor, illetve este 6-kor tekerni, hogy az éjszakai tekerést már ne is említsem. Ekkor már forgalom nem volt, de mivel az útjelző csík több szakaszon hiányzott, nagyon kellett koncentrálnom, hogy az úton maradjak” – olvasható a bejegyzésben, amihez volt, aki ennyit fűzött: „Példakép vagy!”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?