Keleten meddig elég a pénz az oktatásügyre?

Bodrogköz/Ung-vidék. A Bodrogközben az elmúlt tanévhez viszonyítva csökkent a magyar tanítási nyelvű általános iskolába íratott gyermekek száma.

Bodrogköz/Ung-vidék. A Bodrogközben az elmúlt tanévhez viszonyítva csökkent a magyar tanítási nyelvű általános iskolába íratott gyermekek száma. A négyszázhuszonegy iskolaköteles gyermek közül százkilencvenkilenc kezdi meg tanulmányait valamelyik magyar alapiskolában, százhatvanketten pedig szlovák tanítási nyelvű oktatási intézményben tanulnak majd.

Hatvan gyermek „évvesztes” – azaz szeptember elsejéig nem tölti be a hatodik életévét –, így szülei döntése alapján idén még nem kezd iskolába járni. Ezek az adatok nem tekinthetőek véglegesnek, hiszen néhány szülő a beiratkozás hivatalos időpontjáig egyik tanintézménybe sem íratta be a gyermekét, s csak a szeptemberi tanévnyitón jelezte ezt a szándékát.

A Bodrogközben tizennyolc magyar alapiskola működik. Közülük tizenháromban csökkent, ötben pedig emelkedett az elsősök létszáma. Riasztó adat, hogy Ladmócon és Ágcsernyőben eddig egy-egy, Perbenyikben és Nagykövesden csak két-két gyermek kezdi meg tanulmányait.

Az Ung-vidéken százharminchét magyar elsős van. A legkevesebb a mátyóci és a kaposkelecsényi iskolákban – három, illetve öt tanuló. Örvendetes, hogy mindkét keleti régió központi iskolájában három első osztályt nyithatnak: Királyhelmecen ötvenöt, Nagykaposon pedig hatvanhárom kisdiákkal.

A térség oktatási intézményei hasonló gondokkal kezdik az új tanévet, mint az ország többi alapiskolája. Ha januártól életbe lép az oktatási tárca által javasolt fejkvóta-rendszer, a régió több iskolája is veszélybe kerülhet.

A pedagógusbérek valószínűleg decemberig kifizethetők lesznek, ám a működtetési költségekre szánt pénzösszegek előreláthatóan csak október végéig vagy novemberig elegendőek.

Sok iskolaépület felújításra szorul, a berendezések és a segédeszközök nagy részét is ki kellene cserélni. A fenntartó önkormányzatok szűkös költségvetéseiből e kiadások aligha fedezhetőek. Jónéhány iskolában problémát jelent, hogy az intézményben oktató pedagógusok egy része rövidesen eléri a nyugdíjkorhatárt – őket nehéz lesz képesített, fiatal pedagógusokkal pótolni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?