Jubileumi Szent Korona Ünnep Ipolybalogon

<p>Ipolybalog. Múlt vasárnap tizedik alkalommal rendezték meg a településen a Szent Korona Ünnepét, amely a jubileumi évadhoz méltó programsorozattal várta a látogatókat. Felléptek hagyományőrző csoportok, volt utcaszínházi előadás és templomi koncert, kirakodóvásár, lovaglás és kézműves-foglalkozás.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

A nap két kiemelkedő eseménye a délelőtti ünnepi szentmise, valamint a Társulat által bemutatott István, a király rockopera volt. Az előadás végén a több mint ötezer néző közösen énekelte a Himnuszt a szereplőkkel.

Évszázadok óta élő kultusz

„A Szent Korona kultusza évszázadok óta él községünkben, nagyszülőkről szülőkre, unokákra öröklődik. Ennek a kultusznak a továbbélését erősíti a most jubiláló Szent Korona Ünnep is” – mondta Cseri Lajos, Ipolybalog polgármestere. A hagyomány szerint a Károly Róbert és Vencel cseh király közti trónviszály idején egy éjszaka a település templomának falai közt őrizték az ereklyét. Az 1304-es esemény után 160 évvel, Mátyás király rendeletének köszönhetően a templom tornyára is felkerült a korona mása, és Ipolybalogé lett az első szentkoronás templom. A múlt század hetvenes éveiben az akkori plébános, Moncskó Tibor a husáki érában elérte, hogy a templom restaurálása után nemcsak „egy” korona, hanem a Szent Korona hiteles mása kerüljön a torony tetejére. Tíz évvel ezelőtt pedig Balogh Gábor akkori polgármester és György Ferenc plébános új hagyományt teremtett a Szent Korona Ünneppel. „A szlovák kormányhivatal, pontosabban akkori miniszterelnök-helyettese, Csáky Pál, a magyar kormány, valamint Veresegyház hathatós támogatásának és anyagi segítségének köszönhetően készült el a korona hiteles mása, Kevi Farkas Zsolt ötvösművész és Gubán György zománcművész munkája. Ez az első olyan másolat, amelyen a képek rekeszzománc-technikával készültek, ahogyan annak idején az eredetin is – hangsúlyozta Balogh Gábor. – Azt tartják, véletlenek nincsenek, a 700. évfordulóra, bár szerettük volna, sajnos nem készült el a munka, csak egy évvel később. 2005-ben viszont, amikor az első koronaünnepet tartottuk, a vasárnap éppen augusztus 14-ére esett. Tehát arra a napra, amikor 701 évvel ezelőtt, 1304-ben egy éjszakára templomunkban rejtették el a Szent Koronát.”

Erősítik a Szent Korona iránti tiszteletet

A korona másának elkészítésében és az ünnepségsorozat évenkénti megrendezésében hathatós segítséget nyújt Veresegyház önkormányzata. A jó kapcsolat a két település között nem véletlen, Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere ipolybalogi származású; szüleivel együtt a kitelepítéskor kellett elhagynia szülőfaluját. „Az érdem elsősorban a balogiaké, ők mertek nagyot álmodni, és évről évre viszik tovább a hagyományt” – mondta. A megnyitón elhangzott beszédében Pásztor Béla arra is utalt, hogy a Szent Korona a Kárpát-medence minden népének koronája, az összefogás jelképe. „Igazi tartalommal viszont csak akkor töltődik meg, ha a szlovákok és más nemzetiségű polgárok is tisztelettel lesznek iránta” – tette hozzá. Azt már Cseri Lajostól tudtuk meg, hogy a korona másolatát Magyarország, Szlovákia és Lengyelország több településén is bemutatták már. „Kérik, érdeklődnek iránta, és mi szívesen elvisszük, kiállítjuk, hogy minél többen láthassák és ezzel is erősítsük a Szent Korona iránti tiszteletet” – hangsúlyozta. Nagyobb egyházi ünnepeken pedig az ipolybalogi templomban is kiállítják.

Pápai áldás a plébánosra és a két községre

A délelőtti ünnepi szentmisét Tarnai Imre apát celebrálta, miután Beer Miklós váci megyéspüspök betegsége miatt nem tudott részt venni az eseményen. Szólt az egybegyűltekhez Csáky Pál, Ipolybalog díszpolgára is. „Emlékszem kollégáim döbbenetére, amikor megtudták, hogy a balogiak nem csatornaépítésre, út- vagy épületfelújításra kérnek támogatást, hanem a Szent Korona másolatának elkészítésére – mondta. – Tettük, vállalásuk fontos üzenete, hogy csak akkor reménykedhetünk értelmes jövőben, politikai, gazdasági felemelkedésben, ha nemcsak a külső értékekre, hanem érzelmeinkre, lelkünk értékeire is figyelünk.”

A szentmise végén Pásztor Béla felolvasta Ferenc pápa levelét, amelyben a szentatya apostoli áldását adja György Ferenc plébánosra, valamint az ipolybalogiak és a veresegyháziak életére és testvéri együttműködésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?