Hagyományok nélkül nincs falusi turizmus

Sok szó esik manapság a régiófejlesztésről és a falusi turizmus fellendítéséről, de kevés helyen ismerték fel, hogy ennek fontos része a hagyományőrzés is.Bény„A turistákat nemcsak az építészeti emlékek és a gasztronómia, hanem az adott tájegység szokásai és hagyományai is érdeklik” – állítja Koczka

Sok szó esik manapság a régiófejlesztésről és a falusi turizmus fellendítéséről, de kevés helyen ismerték fel, hogy ennek fontos része a hagyományőrzés is.

Bény

„A turistákat nemcsak az építészeti emlékek és a gasztronómia, hanem az adott tájegység szokásai és hagyományai is érdeklik” – állítja Koczka Katalin, a bényi hagyományőrző és kézműves ház vezetője.

„Példaképem és tanítómesterem Csókás Ferenc volt, aki összegyűjtötte a falu és a környék népszokásait és hagyományait. Ennek több mint negyven éve” – mondta Koczka Katalin. Csókás Ferenc, a kurtaszoknyás falvak hagyományainak őrzője 2002-ben hunyt el. Bény és a környék népszokásait összegyűjtve számtalan forgatókönyvet írt a hagyományőrző csoportoknak. „Még ma is e forgatókönyvek alapján dolgozunk. Vavreczky József segítségével dokumentumfilmek révén adjuk tovább ezeket a szokásokat” – magyarázta Katalin. A tollfosztásról, a fonóról, a farsangi tojásszedésről, a regrutabúcsúztatóról, a májusfaállításról, a bényi vásárról, az aratásról, a szüreti előkészületekről és az újbor megünnepléséről, valamint a karácsonyról is készült dokumentumfilm. A hagyományőrzésben főleg az idősebbek vesznek részt. „Taglétszámunk változó. Az aktív tagok – javarészt asszonyok – azonban szívvel-lélekkel teszik a dolgukat” – jegyezte meg Katalin. Ha kell, rétest nyújtanak, ha a helyzet úgy hozza, dalolnak vagy táncra perdülnek. „Nagy öröm számomra, hogy idén a falu fiataljaiból sikerült újraszerveznünk a tánccsoportot, sőt az óvodások szülei is jelezték, örülnének, ha a legkisebbeket is rendszeresen bevonnánk a hagyományőrzésbe. A bényi falunap alkalmával ugyanis a legkisebbek nagy sikert arattak. A tánccsoportot is én vezetem, bár ez utóbbit már szívesen másra bíznám” – jegyezte meg Koczka Katalin.

A bényi hagyományőrzők és táncosok külföldön is szívesen látott vendégek. Műsorukat ugyanis nem más tájegység táncaiból, hanem hagyományos bényi táncokból állították össze. „Hagyományos táncaink a bukós, a négyes, a kiperdítős, az ugrós, a verbunk és a szabad csárdás. A hagyomány olyan népdalokat is őriz, amelyek nem szerepelnek egyetlen néprajzi gyűjtésben sem. Ilyen A nagybényi kettes torony című dal is. A falu az első világháború előtt két részből, Kisbényből és Nagybényből állt” – mondta a csoport vezetője.

Legközelebb a kisújfalusi Ösztövér Néptánccsoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?