Folytatódik a középkori kút feltárása a Csonkavárnál, 15 méternél már vizet is találtak benne

A kútból kikerülő leleteket valószínűleg a Műemlékvédelmi Hivatal szakemberei is meg fogják vizsgálni
Királyhelmec |

Nagyjából egy hónappal kezdték meg a bodrogközi Királyhelmecen található Csonkavárnál annak a középkori kútnak a feltárását, melyre a vár tulajdonosa, Gönczy Bertalan az építmény rekonstruálása során véletlenül bukkant rá. A munkát Orosz Örs és csapata önkéntesen végzi, akik eddig több mint 9 métert haladtak. A helyszínen dolgozók szerint a kút feneke 18-20 méteres mélységben lehet, de már a szerdai napon, 15 méternél vizet találtak.

A Csonkavárnál hat évvel ezelőtt kezdődtek meg azok a munkálatok, mely teljes mértékben egy helyi lokálpatriótának és a vár új tulajdonosának, Gönczy Bertalannak köszönhető. Az ő fáradhatatlannak tűnő igyekezeteinek köszönhető az is, hogy a korábban csak néhány kőrakásnak vélt épületből évről évre több látszik, a falak és a komplexum egyéb részei fokozatosan előkerülnek a föld alól. Gönczyéket azonban április elején egy hatalmas meglepetés érte, a vár mögötti udvar takarítása közben ugyanis egy olyan kútra találtak, amelynek létezéséről eddig senki sem tudott. A kövekkel és a vár egykori falaiból származó törmelékekkel teli kutat április közepén önkéntesek segítségével elkezdték kitisztítani. Eddig mindössze hat kútfeltárási munkanapon vannak túl, de már azt a szinten is sikerült elérniük, ahol a kútba elkezdett becsörgedezni a talajvíz. 

csonkavar kit

Jó ütemben haladnak

„Amikor Bertiék rábukkantak a kútra és eltávolították a kávájáról a vár falának kidőlt részeit, nagyjából hat méteres mélységben volt a törmelék szintje. A feltárás első felvonása során összesen 7 métert haladtunk lefelé, amivel már áprilisban elértük a 13,2 méteres szintet. A feltárás második felvonását május 28-án kezdtük, és már sikerült elérnünk a kút vízszintjét is. Míg korábban hét métert haladtunk, most mindössze három méterrel sikerült kimélyítenünk a kutat, de ez azért van, mert a kút átmérője fokozatosan szűkül, a kibányászott törmeléket ugyanolyan sebességgel, de már jóval magasabbra emeljük a csörlővel, s a folyamatosan beáramló víz miatt egy szivattyút is be kellett szerelnünk. Egy igényes és korántsem veszélytelen munkáról beszélünk, de azt hiszem, hogy ennek ellenére nagyon jól haladunk. A célunk továbbra is az, hogy elérjük a kút fenekét, mely egyébként a jelen álláspont szerint lehet, hogy egy-két méterre, de az is lehet, hogy annál jóval többre van” – közölte lapunkkal Orosz Örs, a munkát végző önkéntes csapat vezetője. Míg a Csonkavár tulajdonosa nem bízik abban, hogy a kút legalsó részében régi ékszerekre vagy egyéb értékes tárgyakra bukkanna, Oroszék nem adják fel a reményt. 

foto

Leleteket találtak 

„Abszolút arra számítunk, hogy lefelé haladva olyan tárgyakra bukkanunk, amelyek segítségével a kút és a Csonkavár keletkezésének idejét is valamelyest pontosítani tudjuk. Mivel most már egy vizes-sáros kultúrrétegben dolgozunk, a kiemelt törmeléket átmossuk és fémdetektorral is átvizsgáljuk. Míg a felsőbb rétegekben csak állati csontokat találtunk, a 16-ik méternél már fémből készült golyókat, nyílhegyeket és mázos kerámiadarabokat is a felszínre hoztunk. Ahogy azt már korábban is említettem, jelen pillanatban nehéz megmondani, milyen mélységben találjuk meg a kút fenekét. De nem csak a mélysége, hanem a kút alsó formája is kérdéses. Nem kizárt, hogy az alján az andezit tufában egy ciszternát találunk, mely a víz tárolását biztosította, de az is lehet, hogy csak egy klasszikus zárt fenekű kútról van szó, melynek vízszintjén a hegy felső részeiből csörgedező folyamatos víztömeg biztosította” – tette hozzá Orosz Örs. Gönczy Bertalan szerint még korai előre inni a medve bőrére, ugyanis a vízszint megtalálása korántsem garantálja a feltárási munkálatok végét. „A mi családi házunk a Csonkavárhoz képest jóval alacsonyabb szinten van, és már ott is legalább 5 méteres a vízszint a kútban. Ha ezt vesszük példaként, akkor könnyedén lehet, hogy a most feltárandó kútban is több métert kell még haladnunk lefelé, mire elérjük a fenekét. Attól függetlenül, hogy sikerül-e elérnünk az alját vagy sem, egy hosszan tartó folyamatról van szó, ugyanis a felszínre kerülő leleteket és a velük érkező földes-agyagos törmeléket folyamatosan mossuk és ellenőrizzük. A megtalált leleteket a helyszínen dolgozó régésszel feljegyezzük és kellőképpen konzerváljuk. Bármennyire is szeretném, ez sajnos egy olyan folyamat, aminek a vége valószínűleg még nagyon messze van” – zárta Gönczy Bertalan. 

foto
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?