A királyhelmeci műszaki vizsgaállomáson hetente több tucatnyi autó esik át a műszaki és az emissziós ellenőrzésen
A Bodrogközben elsősorban a kiégett izzók és a hibás fékek miatt buknak meg a sofőrök a műszaki vizsgán

A személyautók tulajdonosainak kétévente kötelező műszaki vizsgára vinni a járműveiket. Néhányak számára egy egyfajta rutin, a rossz állapotban lévő autók tulajdonosai esetében azonban egy visszatérő rémálomról van szó. Illés Gergely, az egyetlen bodrogközi műszaki vizsgaállomás (STK) vezetője úgy véli, ha a sofőrök kellőkképpen felkészülnek az ellenőrzésre, nincs okuk az aggodalomra.
A műszaki vizsga egy olyan kötelező eljárás, amely során a gépjárműveket – a motorkerékpároktól a személyautókon át egészen a tehergépjárművekig és a gazdasági járművekig – előre megszabott rendszerességgel ellenőrzik azért, hogy megfeleljen a közlekedési bizottság által előírt biztonsági és környezetvédelmi követelményeknek. A vizsga sikerességét bizonyító műszaki igazolás érvényessége országonként eltérő lehet. Míg néhol évente kell átesni rajta, Szlovákiában a gépjármű típusától függően félévente vagy évente, de a legtöbb esetben két- vagy négyévente van rá szükség.
Illés Gergely, a királyhelmeci műszaki vizsgaállomás vezetője azt javasolja a vizsga előtt állóknak, hogy lehetőség szerint még otthon ellenőrizzék az autójuk felszereltségét, de előzetesen nézzék át a fékeket is.
„Az előzetes mérés kellő információt nyújt a tulajdonos számára a fékek állapotáról. Ez azért is jó, mert a tulajdonos szükség esetén még a műszaki vizsgálat előtt elviheti a járművet szervizbe, hogy ne a vizsgán vérezzen el. Fontos megemlíteni, hogy a járművek karbantartása és a szükséges javítások elvégzése elengedhetetlen a biztonságos közlekedés érdekében. A tulajdonosoknak tudomásul kell venniük, hogy a járművek állapota közvetlenül befolyásolja a közlekedés biztonságát, nem utolsó sorban pedig a pénztárcájukat is kímélik, hiszen egy rendszeresen karbantartott autóba nem kell a vizsga előtt több száz eurót fektetni. Bármennyire is rosszul hangozhat, de az embereknek be kell látniuk, hogy az egyre szigorodó biztonsági előírások miatt sajnos a járművekre is nagyobb figyelmet kell szánni” – közölte lapunkkal Illés Gergely.

Változó árak
A szakértő meglátása szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy az új és a régi autók állapota között is jelentős különbségek vannak: míg az új autók általában jobb műszaki állapotban vannak, mert kevesebb kilométert futottak, és a gyártás során modern technológiákat alkalmaznak, a régi autók gyakran elhanyagolt állapotban vannak.
„Észrevételeink szerint ez egy igazi kelet-szlovákiai anomália, de szinte biztos, hogy az ország más részein is hasonló a helyzet, így nagyon sok családban van egy másodlagos, rossz állapotú autó, amivel általában a kiskertekbe vagy a szőlőbe járnak, tehát afféle fogyóeszközként tekintenek rá. Sokan meglepődnek, amikor egy ilyen autóval nem mennek át a vizsgán, és van, hogy ilyenkor ránk is ferde szemmel néznek, de sajnos nem engedhetjük meg magunknak, hogy olyan autókat engedjünk ki az útra, melyek némi túlzással már csak a mezőre valóak. Ha egy ellenőrzés során kihágást találnak az elvégzett vizsgák menetében, maga a vizsgaállomás vezetése is hatalmas bírságban részesülhet, és ezt bizony nem engedhetjük meg magunknak” – tette hozzá Illés Gergely, aki lapunk kérésére a folyamatosan emelkedő árakról is említést tett. Elmondása szerint a hozzájuk érkezők gyakran meglepődnek, amikor megtudják, hogy a vizsga ára az utolsó alkalomhoz képest megközelítőleg 25 euróval megemelkedett.
Míg két évvel ezelőtt 75 eurót kellett fizetni a műszaki és emissziós vizsga abszolválásáért, a jelenlegi árak szerint egy ilyen vizsga most 98 euróba kerül. Az árak emelkedése nem csupán a szolgáltatók döntése, hanem a külső gazdasági hatásokból is ered. A vizsgák ára az utóbbi években folyamatosan emelkedik, és ezt sajnos a sofőrök is egyre jobban érzékelik. Ez ránk, bodrogköziekre talán még inkább érvényes, hiszen egy olyan régióról beszélünk, mely gazdasági szempontból országos szinten a ranglétra alsó felében helyezkedik el
– zárta Illés Gergely, a királyhelmeci állomás vezetője.

Pozitív statisztika
A műszaki ellenőrzési szolgáltatási tevékenységek elvégzését biztosító TESTEK vállalat felmérései szerint a 2024-es évben a vizsgákon átesett gépjárművek több mint 88 százaléka megfelelt az előírásoknak.
Az 1 371 024 elvégzett rendszeres műszaki ellenőrzés eredményeként 1 210 971 esetben, azaz a járművek 88,33 százalékánál állapították meg, hogy megfelelnek a közúti közlekedésre. 143 746 esetben (10,48 %) a járműveket ideiglenesen megfelelőnek minősítették, 16 307 esetben (1,19 %) pedig különféle veszélyes hiba vagy egyéb ok miatt forgalomképtelennek minősítették
– olvasható a TESTEK közleményében. A személygépjárműveket illetően a korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is a fékberendezésekben és a világítóberendezésekben (beleértve az elektromos berendezések) találták a legtöbb hibát.
„A fékekkel és a világítással kapcsolatos hibák rendkívül gyakoriak a személygépjárművek esetében. A 2023-as évhez képest a táblázat első két helyezettjének sorrendje megfordult. Egy év elteltével a fékezés egyenetlensége visszatért a lista első helyére, megelőzve az üzemi fékerő túlzott eltérését. A harmadik helyen maradt a nem megfelelően működő kézifék. A 2023-as évhez képest mindhárom leggyakoribb hiba esetében enyhe csökkenést tapasztaltunk az előfordulásuk gyakoriságában. A tíz leggyakoribb hiba között szerepel még a féktárcsák vagy fékdobok kopása és a nem működő irányjelző is” – derült ki a TESTEK tájékoztatásából.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.