Donald Trump amerikai elnöknek a Panama-csatornával kapcsolatos fenyegetései ellenére a közép-amerikai ország bízik abban, hogy továbbra is „tiszteletteljes” kapcsolat marad az Egyesült Államokkal.
Panama „tiszteletteljes” kapcsolat fenntartására törekszik az Egyesült Államokkal

„A kétoldalú kapcsolatoknak tiszteletteljesnek, átláthatónak és kölcsönösen előnyösnek kell maradniuk” – számolt be Javier Martínez-Acha panamai külügyminiszter az X platformon Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettessel Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter jövő hétre tervezett látogatása előtt folytatott telefonbeszélgetéséről.
A telefonbeszélgetésben a panamai külügyminiszter megerősítette, hogy „minden együttműködés Panama és az Egyesült Államok között az alkotmányunk, a törvényeink és a Csatorna-semlegességi szerződés keretein belül fog zajlani”. A Landau-val folytatott eszmecserét „szívélyesnek és konstruktívnak” nevezte.
Az illegális bevándorlás mellett olyan témák is szóba kerültek, mint a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem. Megvitatták továbbá a Panama-csatorna mindkét bejáratánál lévő kikötői koncessziók tervezett eladását a hongkongi Hutchison által a Blackrock amerikai befektetői csoportjának.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, tájékoztatása szerint Landau köszönetet mondott Panamának az illegális bevándorlás megfékezésében való együttműködéséért. A helyettes külügyminiszter dicsérte továbbá „Panama intézkedéseit a Kínai Kommunista Párt rosszindulatú befolyásának megfékezésére”.
A Panama-csatornát az Egyesült Államok építette, és 1914-ben nyitották meg. 1977-ben Jimmy Carter akkori amerikai elnök és Omar Torrijos akkori panamai katonai vezető megállapodást írt alá a csatorna Panamának való átadásáról, majd 1999-ben a panamai állam átvette a vízi útvonal ellenőrzését.
A világkereskedelem öt százalékát ezen a gazdaságilag és geostratégiailag fontos vízi úton bonyolítják le. A Panama-csatornát legintenzívebben az Egyesült Államok, Kína, Japán és Dél-Korea használja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.