Április az alapiskolás beíratások hónapja – milyen iskolát válasszunk?

Az iskolaérettség és a tankötelesség két különböző dolog: aki tanköteles, nem feltétlenül iskolaérett is. Viszont aki tanköteles, azt be kell íratni az alapiskola első osztályába – még akkor is, ha nem iskolaérett.

A tankötelesség a gyermek korával függ össze: mindenki, aki 2025. augusztus 31-ig (beleértve) betölti a hatodik életévét, tankötelesnek minősül, és törvényes képviselője köteles beíratni az alapiskola első osztályába. Az iskolaérettség pedig azt jelenti, hogy a gyermek a testi, lelki, kognitív, érzelmi és szociális fejlődés olyan fokát érte el, amely lehetővé teszi számára az iskolai ismeretek és készségek elsajátítását. A központi idegrendszernek olyan fejlettnek kell lennie, hogy a gyerek ellenálló legyen a fokozott teherrel szemben, képes legyen odafigyelni, összpontosítani, érzelmileg is kiegyensúlyozott legyen. Akkor is be kell íratni a gyermeket, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy iskolaérett. Ilyen esetben a beíratáskor jelezhetjük az iskola vezetésének, hogy feltehetően haladékot fogunk kérni. Ez felmerülhet például akkor, ha a gyermeknél beszédproblémák észlelhetőek, ilyenkor érdemes logopédiai segítséget is igényelni. Részképesség fejletlensége esetén pedig fejlesztő pedagógiai foglalkozások ajánlottak, melyeket a fejlesztő pedagógus határoz meg. Később ezek a képességek képezik az olvasás, az írás, a számolás alapjait. Amennyiben a gyermek érzelmi világa kiegyensúlyozatlan, esetleg beilleszkedési és viselkedési problémák jelennek meg nála, akkor mindenképpen érdemes kikérni egy szakember véleményét, s esetenként halasztást intézni.

Kivételesen olyan eset is előfordulhat, hogy 6 évesnél kisebb gyermek is eléri az iskolaérettséget, ám ezt alá kell támasztani megfelelő szakvéleménnyel, konkrétan az illetékes tanácsadó és prevenciós központ, valamint a gyermekorvos jóváhagyásával. Továbbá szükség van igazolásra arról is, hogy a gyermek részesült a kötelező óvodai nevelésben – ezt az óvodája állítja ki.

Halasztás intézése

2021-től megszűnt a beiskolázás elhalasztásának és az utólagos halasztásnak az intézménye: az iskolák már nem dönthetnek a beiskolázás elhalasztására vonatkozó szülői kérvényekről. Ha a szülő úgy látja, gyermekének haladékra van szüksége, az óvodában kérvényezheti a kötelező nagycsoportos óvodalátogatás folytatását. A kérelemhez csatolni kell egy szaktanácsadói véleményt, a kezelőorvos írásos jóváhagyását és a szülők beleegyezését. Ettől függetlenül a gyermeket áprilisban be kell íratni valahová, és ha a szakvélemény alapján nem iskolaérett, akkor az óvoda megengedheti, hogy még egy évig ott maradjon. Abban az évben azonban, amikor betölti a hetedik életévét, szeptember 1-jétől már iskolába kell járnia.

Előkészítő évfolyam

Már nem létezik 0. évfolyam, de van ún. előkészítő évfolyam, amely olyan fogyatékkal élő, beteg, fejlődési és magatartási rendellenességgel küzdő tanulók számára nyitható, akik szeptember 1-jéig betöltötik a 6. életévüket, de nem iskolaérettek, és várhatóan nem fogják az általános iskola első évfolyamát a hatályos jogszabály szerinti oktatási programmal befejezni. Az előkészítő évfolyam elvégzése a tankötelezettség első évfolyamának minősül.

Mit válasszunk?

Kovács Katalin gyógypedagógus szerint az iskolaválasztás kihívást jelent minden szülő számára. Nem létezik aranyszabály arra, mi alapján kellene eljárni, ám az egyik fontos szempont, amit érdemes figyelembe venni, az a lakhely és az iskola közti távolság. „Próbáljunk meg minél közelebbi iskolát választani! Az új közeg, elvárások, szabályok egyébként is kimerítőek a gyermek számára, így biztosan jó választás, ha ezen kezdeti nehézségek mellett nem terheljük gyermekünket hosszantartó, fárasztó utazással. Továbbá, próbáljunk meg olyan iskolát választani, ahol a lehető legtöbbet fejlődhetnek, amely megfelelően felkészíti őket a továbbtanulásra! Rendkívül fontos a pedagógus személyisége és az iskolai közeg is” – véli a szakember.

Az oktatás nyelve

Főleg a vegyes házasságokban élők komoly dilemma előtt állhatnak: milyen oktatási nyelvet válasszanak? Kovács Katalin szerint annak ellenére, hogy mindkét szülő más-más nyelven kommunikál a gyermekkel, megfigyelhető, hogy az egyik nyelv közelebb áll hozzájuk. Azt ajánlja, figyeljük meg gyermekünket, hogy például amikor sír, vagy amikor valamilyen fájdalma van, milyen nyelven próbálja ezt közölni! „Amennyiben az egyik szülő magyar, a másik pedig szlovák anyanyelvű, érdemesebb magyar iskolába íratni, hiszen ott a magyar nyelv mellett a szlovák nyelvet is tökéletesíthetik. Sokszor a szülők aszerint döntenek, hogy melyikük tud majd többet foglalkozni a gyermekükkel, melyikük tud majd több segítséget nyújtani. Mindenesetre az a legfontosabb, hogy mindez a két szülő megállapodásán alapuljon” – részletezte a gyógypedagógus.

Néha a teljesen magyar szülők is gondolkodnak azon, hogy inkább szlovák iskolába íratják gyermeküket. Öllös László politológus szerint azonban egyértelműen a magyar iskolát kell választani: ezzel a gyereknek és a két nemzetnek – a szlováknak és a magyarnak egyaránt – segítenek. Öllös szerint ugyanis, aki nem az anyanyelvén képzi magát, az önmagával szemben kerül hátrányba, mert mindenki az anyanyelvén tanulva viheti a legtöbbre. Ráadásul a szlovákiai magyarok számára a magyar iskola jóval nagyobb munkaerőpiacot nyit meg. „A magyar iskolában sajátítják el a magyart beszélve és írva, és egyszerre aránylag színvonalasan szlovákul is megtanulnak. Valamint az anyanyelvükre építve tanulnak angolul és más nagy nyelven” – mutatott rá Öllös. Hozzátette: a magyar iskola a nemzeti identitás megtartásának az egyik legfontosabb intézménye is.

Az alapiskolába való beiratkozásra 2025. április 1. és 30. között kerül sor. A konkrét helyet és időt az egyes iskolatípusok alapítója jelöli ki. Önkormányzat által alapított intézmény esetében a beiratkozás helyét és  időpontját rendeletben kell meghatározni. A felvételről az intézmény legkésőbb június közepéig dönt, a szülőket írásban tájékoztatják, és az iskola vezetője június 30-ig elküldi a hozzájuk felvett gyermekek listáját a lakóhelyük szerinti településnek.

Mik az iskolaérettség jelei?

Az iskolaérettég egy olyan összetett, komplex fogalom, amely magában foglalja a fizikai, pszichés, és szociális alkalmasságot az iskolai elvárások teljesítéséhez.

Egy iskolaérett gyermek:

• képes beilleszkedni  a közösségbe,

• rugalmasan alkalmazkodik a szabályokhoz,

• képes legalább 10-15 percig aktívan figyelni,

• képes összefüggően, érthetően beszélni,

• nyitott és érdeklődő,

• testalkata arányos,

• a nagymozgása és finommozgása koordinált,

• képes önállóan elvégezni feladatait,

• megfelelő feladat- és kötelességtudattal rendelkezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?