Egy kihalófélben lévő régi mesterség

Kevesen foglalkoznak már kőfalrakással a Bodrogköz- ben, pedig évekkel ezelőtt még sok mindent építettek kőből. A munkaigényes folya- mat és az olcsóbb alap- anyagok miatt az emberek új módszerekhez folyamodnak.Kisgéres/AgcsernyőA híres kisgéresi pincesor a Bodrogköz büszkesége.

Kevesen foglalkoznak már kőfalrakással a Bodrogköz- ben, pedig évekkel ezelőtt még sok mindent építettek kőből. A munkaigényes folya- mat és az olcsóbb alap- anyagok miatt az emberek új módszerekhez folyamodnak.

Kisgéres/Agcsernyő

A híres kisgéresi pincesor a Bodrogköz büszkesége. A falu szélén lévő borospincéket a közeli hegyből nyert palás andezitből építették az egykori mesterek. A módszert régen szinte minden kőműves ismerte, de ma már csak nagyon kevesen művelik.

„A kőfalrakás nem egyszerű folyamat. Régen csak az nevezhette magát kőművesnek, aki stabil kőfalat tudott rakni. Ma már csak nagyon kevesen, a mi környékünkön pedig csak egy-két szakember ismeri ezt az eljárást” – magyarázta lapunknak Géresi Pál, a szőlészek és borászok Polyhos társulásának elnöke. Hozzátette, a kőfalrakás azért van kihalóban, mert nagy hozzáértést igényel, és időigényes, de valószínűleg azért is, mert a környéken egyre nehezebben lehet hozzájutni az építéshez szükséges palás andezithez. Németi Viktor ágcsernyői hobbikőműves, hogy kipróbálja, hogyan kell ezt csinálni, nekilátott egy palás andezitből rakott sütőkemence építésének. „Ez már a második próbálkozásom. Pár évvel ezelőtt az egyik királyhelmeci étterem belsejét raktam ki kővel. Rengeteg idő és türelem kell ehhez a munkához, főleg akkor, ha az ember a kövek válogatását és pattintását is maga végzi” – magyarázta a kőműves. „Ez a módszer nemcsak a Bodrogközben, hanem a Kárpát-medence számos régiójában is honos, de már nagyon kevés helyen művelik. Ha valódi odafigyeléssel, az anyag iránti szeretettel, kellő szaktudással csináljuk, időtálló építményeket hozhatunk létre. A géresi borospincék sora a legjobb példa erre” – zárta Németi Viktor, aki a kemence kőből rakott boltívét, akárcsak a régi mesterek, habarcs nélkül készítette. Az alapanyagot egy régi, lebontott ház falából szerezte, majd lépésről lépésre egyenként méretre törte és pattintotta a köveket. A kemence mintegy másfél méter magas, alapja közel három hónapig épült, de még legalább két hónapba telik, mire készen lesz. (néro)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?