Az elveszett zsidó közösségre emlékeztek

IBOS EMESEFülek. Egy éve Frank Löwynek köszönhetően állítottak emléket a nógrádi városból elhurcolt zsidóknak.

IBOS EMESE

Fülek. Egy éve Frank Löwynek köszönhetően állítottak emléket a nógrádi városból elhurcolt zsidóknak. A füleki származású, ma Sydneyben élő férfi idén is ellátogatott szülővárosába, hogy a helyiekkel együtt emlékezzen a holokauszt áldozataira.

„Füleken az 1830-as évek után telepedett le a zsidóság. Rövid idő alatt élő ortodox közösséggé fejlődtek, kialakították intézménytenderüket, saját rabbijuk is volt. Az 1870-es évek elején felépítették a zsinagógát, amely mellett rituális fürdő és zsidó iskola is helyet kapott. A második világháború alatt mintegy 200 zsidó lakost hurcoltak el Fülekről, a losonci gettóból Balassagyarmaton keresztül többségüket Auschwitzba szállították. Alig harmincan élték túl a haláltábort. Ezt követően már csak rövid ideig működött az egyházközség. 1948-49-ben a többség elhagyta Füleket, Nyugat-Európában, vagy Izraelben telepedett le” – foglalta össze a helyi közösség rövid történetét a megemlékezés alkalmából Agócs Attila, a Vármúzeum igazgatója.

Bár több alkalommal felmerült, hogy emléket állítanak az elhurcolt zsidóknak, anyagiak hiányában az elképzelés jó ideig nem valósult meg. Frank Löwy csatlakozott a Koháry Polgári Társulás kezdeményezéséhez, és tavaly végre felavathatták az Elveszett füleki zsidó közösség emlékművét. Frank Löwy a 90-es években tért vissza szülővárosába, hogy felkeresse ősei sírját. Családja tetette rendbe a város zsidó temetőjét.

Az idei megemlékezés alkalmával Frank Löwy a városnak ajándékozta az emlékművet és a hozzá tartozó kamerarendszert. Az idős férfi támogatásának köszönhetően két térfigyelő kamerát állítottak fel az egykori zsinagóga helyén emelt márvány emlékmű közelében. Továbbá a várossal kötött megállapodás értelmében gondoskodott a zsidó temető karbantartásáról is. A 84 éves üzletember nagyon fontosnak tartja, hogy családja minden egyes tagja pontosan tudja, honnan származik. Ritkán érkezik egyedül nógrádi látogatásaira. Gyermekei és unokái a világ különböző pontjain élnek, de valamennyien követik a zsidó hagyományokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?