Szószos, mártásos, csehes

Parajpudingfokhagymamártással
Hozzávalók:1 kg paraj, 2 dl tej, 6 dkg olaj, 6 dkg liszt, 5 db tojás, só, bors, szerecsendió.
Elkészítése: A megtisztított parajt leforrázzuk, leszűrjük és hagyjuk kihűlni, majd szitán áttörjük. Olajban lisztet melegítünk, forró tejjel felöntjük és jól felforraljuk.

Parajpudingfokhagymamártással

Hozzávalók:1 kg paraj, 2 dl tej, 6 dkg olaj, 6 dkg liszt, 5 db tojás, só, bors, szerecsendió.

Elkészítése: A megtisztított parajt leforrázzuk, leszűrjük és hagyjuk kihűlni, majd szitán áttörjük. Olajban lisztet melegítünk, forró tejjel felöntjük és jól felforraljuk. Hozzáadjuk az áttört parajt. Sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval fűszerezzük, hozzárakjuk az öt tojás sárgáját, végül az öt tojás fehérjéből vert kemény habot, majd olajjal kikent és lisztezett pudingformába töltjük. Egy lábasban vizet forralunk, ebbe a vízfürdőbe helyezzük a formákat. Vigyázzunk, hogy a formák csak félig legyenek a vízben. Letakarjuk és lassú forralással megfőzzük.

Zöldségropogós sajtmártással

Hozzávalók: 10 dkg sárgarépa, 5 dkg zöldborsó, 10 dkg fehérrépa, 15 dkg karfiol, 2 karalábé, 15 dkg spenót, 5 dkg vaj, 15 dkg zsemlemorzsa, 6 tojás, só, őrölt bors, őrölt szerecsendió, 1 csomó petrezselyem, 5 dkg vöröshagyma, 5 dkg liszt, 3 dl olaj a sütéshez.

Elkészítése: A zöldségeket sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, a főzőlét félretesszük. A vöröshagymát és a petrezselymet finomra vágjuk. Olvasztott vajban vöröshagymát pirítunk, megszórjuk petrezselyemmel, levesszük a tűzről, majd összegyúrjuk a zöldségekkel, melyeket előzőleg ledaráltunk vagy késsel apróra vagdaltunk. Beleteszünk 4 egész tojást és a zsemlemorzsát. Az egészet sóval, borssal, szerecsendióval ízesítve kikeverjük. Öt percig állni hagyjuk, majd kisujjnyi nagyságú rudacskákat formázunk belőle. A szokásos módon lisztben, felvert tojásban, zsemlemorzsában megforgatva panírozzuk, és forró olajban kisütjük. Sajtmártással tálaljuk.

Csirke ízes mártással

Hozzávalók:2 csirke, 10 dkg füstölt szalonna, 1/2 citrom, 3 evőkanál paradicsompüré, 1 kávéskanál mustár, 1 dl bor, 1 dl tejföl, só.

Elkészítése: Egy tűzálló tál alját kirakjuk vékony szalonnaszeletekkel, rátesszük a feldarabolt, sózott csirkét. A paradicsompürét elkeverjük a borssal, a fél citrom levével, a mustárral, majd a csirkére öntjük, befedjük vékony szalonnaszeletekkel, és egy kevés vizet öntve alá, puhára pároljuk, majd pirosra sütjük. Tálalás előtt ráöntjük a tejfölt, és jól átforrósítjuk. Gombás rizskörettel tálaljuk.

Hátszínszeleteksajtmártásban

Hozzávalók:80 dkg hátszín, 1 nagy fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska friss (1 mokkáskanál őrölt, szárított) rozmaring, 2 evőkanál olaj, 1 dl félszáraz vörösbor.

A mártáshoz: 15 dkg főtt, füstölt sertésnyelv, 5 dkg rokfort, 5 dkg juhsajt,

10-15 szem kapribogyó, 1 csokor petrezselyem, 1 kiskanál szardellapaszta, 1 dl tejszín.

Elkészítése: A húst megmossuk, gyengén besózzuk, sonkaszerűen megkötözzük, és meghintjük frissen őrölt borssal. A hagymát és a fokhagymát gerezdekre vágjuk, a rozmaringot leöblítjük. Forró olajban a hús minden oldalát hirtelen megkapatjuk. Áttesszük egy sütőedénybe, meglocsoljuk a pecsenyelével, mellédobjuk a hagymát, a fokhagymát és a rozmaringot, aláöntjük a bort, majd lefedjük, és előmelegített sütőben puhára pároljuk-sütjük (kb. 1 óra). A mártáshoz a sertésnyelvről lehúzzuk a bőrt, vékony csíkokra vágjuk. Apróra felkockázzuk a kétféle sajtot. A kapribogyókat lecsepegtetjük, a petrezselymet leöblítjük, levélkéit lecsipkedjük, mindkettőt finomra vágjuk, majd a szardellapasztával és a tejszínnel együtt a sajthoz adjuk, jól összedolgozzuk. A húst deszkára emeljük, levágjuk róla a zsineget, alufóliával letakarva 10 percig pihentetjük. A pecsenyelét kisebb edénybe öntjük (a rozmaringot kidobjuk), majd a benne levő hagymát és fokhagymát botmixerrel péppé zúzzuk. Hozzáadjuk a tejszínes sajtot, és 4-5 percig forraljuk. A húst nem túl vékonyan felszeleteljük, előmelegített tálra rendezzük, bevonjuk a mártással, és forrón tálaljuk. Burgonyapüré, párolt rizs, burgonyakrokett illik hozzá.

Marhanyelv mustármártással

Hozzávalók: 1 marhanyelv (füstölt is lehet), 1 póréhagyma, 2 sárgarépa, 1 vöröshagyma, 5 dkg vaj, 1,5 evőkanál liszt, 1 dl fehérbor, 2-3 evőkanál mustár, 1 kiskanál citromlé, só, őrölt bors, 1 dl tejszín.

Elkészítése: A nyelvet annyi vízben, amennyi jól ellepi, feltesszük főni. Megsózzuk, a póréhagymával, a répával meg a vöröshagymával fűszerezzük. Ha füstölt nyelvből készítjük, nem kell bele só. Jó másfél óra alatt puhára főzzük, és a bőrét még melegen lefejtjük. A vajat megolvasztjuk, a lisztet megfuttatjuk rajta, majd a nyelv főzőlevéből 2 decivel felöntjük. Ha füstölt nyelvből készül, akkor a levét nem tudjuk fölhasználni, mert túl sós. Helyette 2 deci szűrt húslevest vegyünk. A bort is beleöntjük, és kevergetve mártás sűrűségűre főzzük. A mustárral meg a citromlével ízesítjük, kissé megsózzuk, megborsozzuk, a tejszínnel dúsítjuk. Tálaláskor a nyelvet felszeleteljük, és a mustármártással leöntjük. Puha kenyérrel, salátával kínáljuk.

Csehesek

Quargel (kvargli) rúzzsal érlelt olmützi pogácsasajt, amelyet sovány túróból gyártanak. Alacsony a zsírtartalma, ezért fogyókúrák kiegészítője lehet. A tradicionális gyártástechnológiának köszönhetően érése során pikáns illat és aroma képződik.

Losticei tócsni

Hozzávalók: 20 dkg lágy tehéntúró, 10 dkg főtt burgonya, 10 dkg kvargli, 2 tojás, 3 dkg búzadara, a sütéshez: 10 dkg vaj vagy olaj, só, őrölt fekete bors.

Elkészítése: A tehéntúrót átpasszírozzuk vagy villával alaposan összetörjük. A krumplinyomón áttört, főtt burgonyát és a reszelt kvarglit belekeverjük. (Hogy könnyebben reszelhessük, hagyjuk a sajtot a hűtőszekrényben megdermedni!) Hozzáadjuk a tojásokat, a búzadarát, sóval, borssal ízesítjük. A masszából jó féltenyérnyi pogácsákat formázunk. Forró vajban vagy olajban oldalanként kb. 3-3 perc alatt megsütjük. Egyszerű és nagyon kellemes étel, amely önmagában – például hideg tejföllel meglocsolva – is fogyasztható, de köretként, mártásos húsok mellé is tálalhatjuk.

Káposztás knédli

Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2 tojás, 1 mokkáskanál só, 8 dkg puffasztott rizs, 25 dkg savanyú káposzta, 6 dkg vaj.

A mártáshoz: 25 dkg húsos, füstölt szalonna, 2 evőkanál finomliszt, 4 dl tej, 1 kiskanál őrölt köménymag, őrölt fekete bors, só, 1 dl tejföl, 1 csokor petrezselyem.

Elkészítése:A knédlihez a lisztet a tojással, a sóval és annyi – kb. 3 deci – vízzel dolgozzuk össze, hogy lágy galuskatésztát kapjunk. A puffasztott rizst és a kissé összevágott káposztát hozzáadjuk, majd alaposan elkeverjük. A masszát vastag csíkban egy tiszta vízbe mártott, vajjal vékonyan megkent konyharuhára halmozzuk. A kendőt ráhajtjuk, összegöngyöljük, és vékony spárgával átkötjük. Forrásban levő sós vízbe téve, kis lángon gyöngyöző forralással 35-40 perc alatt megfőzzük. Ezalatt a szalonnát apró kockákra vágjuk és zsírjára sütjük. A liszttel meghintjük, elkeverjük, majd a tejjel felöntve felforraljuk. Köménnyel, őrölt borssal fűszerezzük, ha kell, megsózzuk. A tűzről levéve a tejfölt és a finomra vágott petrezselymet is hozzáadjuk. A megfőtt knédlit a vízből kiemeljük, jól lecsöpögtetjük, és a konyharuhából kibontjuk. Fölszeleteljük, majd a szalonnás mártással körülöntve tálaljuk.

Burgonyagombóc gombamártással

Hozzávalók: 1,5 kg burgonya, 1 tojás, 1 csokor zöldpetrezselyem, 75 g angolszalonna, 1 zsemlye, só, 500 g sampinyon, 40 g margarin, 1 adag gombamártás.

Elkészítése: 500 g burgonyát héjában megfőzünk, a többit megtisztítjuk és apróra lereszeljük. A burgonya levét egy tálba kinyomkodjuk, és beletesszük az áttört főtt burgonyát, valamint az apróra vágott petrezselyemzöldet. A szalonnát és a zsemlyét apró kockákra vágjuk és megpirítjuk. A pirított szalonnát, az egész tojást, a főtt és a nyers reszelt burgonyát megsózzuk és összekeverjük. Gombócokat formázunk, amelyeknek a közepébe belenyomkodjuk a pirított zsemlyekockákat, és 15 percig főzzük. A megtisztított és fölaprított gombát a margarinon megdinszteljük, és ráöntjük a kész gombamártást.

Van-e egyszerűbb, mint összekeverni néhány hozzávalót, és máris kész a finom szósz, mártás, melyet azonnal tálalhatunk?!

árványsajtos-diós

Kifőzzük a készen kapható vagy otthon készített gnocchit. 25 dkg márványsajtot apró darabokra tördelünk, összekeverjük 12 dkg apróra vágott dióval és 2 evőkanál olívaolajjal. A lecsöpögtetett tésztára szórjuk, akkor a legfinomabb, ha a sajt ráolv

Vajas-mákos-citromos

Felolvasztunk 12 dkg vajat 1 evőkanál mákkal, valamint – ízlés szerint – 1-2 citrom levével és reszelt héjával. Tortellinivel a legízletesebb.

Paradicsomos-túrós

25 dkg áttört túrót összekeverünk 40 dkg felaprított, meghámozott paradicsommal és 2 gerezd zúzott fokhagymával. Alacsony hőmérsékleten simára keverjük, majd hozzáadunk maréknyi friss bazsalikomot. Bármilyen kifőtt tésztához jó.

Tejszínes-snidlinges-parmezános

Összekeverünk 6 evőkanál tejszínt, 1 evőkanál aprított snidlinget és 7,5 dkg reszelt parmezánt.

Gazdag paradicsomos

Hozzávalók: 1 evőkanál olaj, 1 zeller, 3 gerezd fokhagyma, 2 vöröshagyma, 80 dkg paradicsom, 1 evőkanál paradicsompüré, kevés cukor, őrölt feketebors.

Elkészítése: A felhevített olajon puhára pároljuk a felaprított zellert, a vörös- és a fokhagymát. Belekeverjük a hámozott és apróra vágott paradicsomot és a paradicsompürét, borssal, sóval ízesítjük. Lefedve, alacsony hőmérsékleten egy órán át főzzük. Kínálhatjuk így is, de turmixban pürésíthetjük is. Más-más ízt kapunk, ha fogyasztás előtt friss bazsalikomot, vagy a zellerrel és a hagymákkal együtt erős paprikát is keverünk bele.

Fűszeres mártás

Hozzávalók: 20 dkg natúr krémsajt, 1,5 dl joghurt, 1 dl tej,őrölt szerecsendió, fűszerek ízlés szerint.

Elkészítése: A hozzávalókat alacsony hőmérsékleten melegítve simára keverjük. Azonnal tálaljuk. Tálalás előtt keverhetünk bele apróra vágott sonkát és feketeborsot, felaprított petrezselyemzöldet, valamint néhány szál spárgát.

Sajtmártás

Hozzávalók: 10 dkg reszelt parmezán, 10 dkg vaj, 4 tojássárgája, 1 evőkanál liszt, 3 dl tej, só.Elkészítése: Habüstben a puha, de nem olvadt vajat kikeverjük négy tojássárgájával, kevés sóval és egy evőkanál liszttel. Hozzáöntünk három dl forró tejet, majd vízgőzre téve besűrítjük. A tűzről levéve, további kevergetéssel hozzáadjuk a reszelt parmezánt, és azon melegében tálaljuk.

Erdei mártás

Hozzávalók: 25 dkg vargánya, 1 gerezd fokhagyma, petrezselyem, zöldségleves, olívaolaj.

Elkészítése:A gombát a szokásos módon megtisztítjuk, feldaraboljuk, és 3-4 evőkanál olajon fokhagymával, petrezselyemmel megpirítjuk. Hozzáöntünk egy merőkanálnyi zöldséglevest, főzzük, borsozzuk, s mérsékelt tűzön kb. negyedóráig főzzük. Végül megszórjuk petrezselyemmel. A zöldségleves (finom zamatával kiválóan alkalmas különféle ételek hígítására) elkészítése nem okoz gondot: enyhén sós vízben kb. félóráig főzünk egy sárgarépát, egy fej hagymát, egy zellerszárat és egy kisebb paradicsomot (vagy használhatunk különféle készítményeket, pl. zöldségleveskockát).

Mezei mártás

Hozzávalók: 25 dkg csiperke, 1 gerezd fokhagyma, 2 érett paradicsom, petrezselyem, zöldségleves, olívaolaj.

Elkészítése:A szokásos módon előkészített, apróra vagdalt gombát 4-5 evőkanál olajon aranybarnára pirítjuk a fokhagyma és a petrezselyem társaságában. 5-6 perc elteltével hozzáadjuk a meghámozott, felvágott paradicsomokat, sót, borsot, egy merőkanál zöldséglevest, majd fedő alatt mérsékelt lángon 15 percig főzzük. Megkóstoljuk, ízlés szerint még fűszerezzük, majd levesszük a tűzről. Hosszúkás alakú tésztákhoz ajánljuk.

Francia mustármártás

Hozzávalók: 15 dkg jégbe hűtött vaj, 1 evőkanál víz, 2 tojássárgája, 1/2 citrom leve, só, frissen őrölt fekete bors, 1 kiskanál dijoni mustár, néhány tárkonylevél.

Elkészítése: Egy nyeles edényben 1 evőkanál vajat felolvasztunk, hozzáadjuk a vizet, és habverővel elkeverjük. Ezután az edényt lehúzzuk a tűzről, és egyenként belekeverjük a tojássárgákat, közben állandóan keverjük. Az edényt ismét a tűzre tesszük, és egészen kis lángon állandó keverés közben a többi vajat is hozzáadjuk darabonként. Vigyázzunk, nehogy közben felforraljuk. A mártást citromlével, sóval és borssal ízesítjük. Levesszük a tűzről az edényt, és ekkor keverjük hozzá a mustárt. A tárkonylevelet apróra vágjuk és szintén a mártáshoz keverjük. Párolt halhoz, főtt húsokhoz vagy tojásételekhez kitűnő.

Fokhagymamártás

Hozzávalók:5 dkg növényi zsiradék, 4 dkg liszt, 3 gerezd fokhagyma, 1 dl zöldséglé, 2 dl tejszín, só, vágott petrezselyem.

Elkészítése: Egy edényben zsiradékot olvasztunk, hozzáadjuk a lisztet, kissé megpirítjuk, majd az összevágott fokhagymát tesszük bele. Felengedjük kevés zöldséglével és a tejszínnel, megszórjuk vágott petrezselyemmel, sózzuk, majd jó ideig forraljuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?